بررسی لپتاپ ها (برند و مدل)

لپ تاپ ورک استیشن چیست؟ (به همراه مزایا و معایب)

مشخصات لپ تاپ worksataion (صنعتی) چیست؟

مقایسه ورک استیشن و لپ تاپ

درنگاه اول این گونه برداشت می شود که هر وسیله ای که باز و بسته می شود و قابلیت جا به جایی دارد را می توانیم در گروه لپ تاپ ها قرار دهیم. اما با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از لپ تاپ های امروزی ماشین هایی با قدرت بسیار بالا هستند که بهتر است آن ها را در طبقه بندی ورک استیشن (ایستگاه کاری موبایل) قرار دهیم. البته ورک استیشن ها زیر مجموعه ای از انواع کاربری لپ تاپ ها هستند.

زمانی که لپ تاپ شما نمی تواند کارهای شما را به درستی و راحتی اجرا کند (عملکرد ضعیفی دارد) و شما نیاز به وسیله ای قابل حمل دارید (لپ تاپ می خواهید نه کامپیوتر رو میزی) وقت خرید لپ تاپ استوک ورک استیشن است.

تفاوت های لپ تاپ صنعتی (worksataion) با لپ تاپ شخصی

یک ایستگاه کاری (worksataion) به طور کلی برای انجام کار های سنگین مانند رندر، انیمیشن سه بعدی، CAD، تجزیه و تحلیل داده ها و ویرایش ویدئو طراحی شده است.
از طرفی، یک لپ تاپ عادی به طور کلی برای کارهای سبک مانند مرور وب، بررسی ایمیل و تایپ اسناد مناسب است. هر کدام از انواع لپ تاپ بر اساس کاربری که دارند (ورک استیشن یا خانگی) و مشخصات و عملکرد آن ها قیمت گذاری می شوند.
در واقع تفاوت اصلی لپ تاپ و ورک استیشن در قدرت سخت افزاری آن ها است که با توجه به کاربرِ هدف، کانفیگ می شوند.

ویژگی ها و مواردی که یک لپ تاپ رو تبدیل به ایستگاه کاری تلفن همراه (worksataion) می کند، چیست؟

ورک استیشن (worksataion) چیست؟

در حالی که طبقه بندی ورک استیشن ها از برندی به برند دیگر متفاوت است، چند ویژگی مهم در همه ورک استیشن ها یکسان است. که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی ورک استیشن یک لپ تاپ با کارایی و عملکرد بالا برای انجام چندین کار سنگین به صورت همزمان است.

ویژگی و مشخصات لپ تاپ ورک استیشن

مشخصات و ویژگی های لپ تاپ ورک استیشن (صنعتی) که آن ها را از لپ تاپ های شخصی با کاربری خانگی، دانشجویی و گیمینگ جدا می کند. با دوباره کالا همراه باشید تا نگاهی مختصر به ویژگی های اصلی لپ تاپ صنعتی داشته باشیم.

1. پردازنده های چند هسته ای

توانایی مدیریت تعداد زیادی از برنامه ها به خصوص آن ها یی که رم بالایی مصرف می کنند از ویژگی های اصلی لپ تاپ ورک استیشن است. انتظار می رود که پردازنده ورک استیشن ها دارای 8 هسته و 8 مگ کش باشد.

همان ویژگی های عالی که در لپ تاپ های گیمینگ برای cpu در نظر می گیریم تا بتواند بازی را اجرا کند در لپ تاپ ورک استیشن ها برای کارهای سنگین مانند رندر سه بعدی و ادیت داده های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

2. حافظه جانبی پرسرعت (SSD)

بر خلاف هارد دیسک های استاندارد (HDD)، حافظه های SSD فاقد قطعات متحرک است. در نتیجه آنها سریعتر کار می کنند و عموماً دوام بیشتری دارند (خرابی کمتر زیرا قطعه فیزیکی ندارند). SSD ها همچنین برای مدیریت لپ تاپ هایی که به صورت 24 ساعته فعال هستند، طراحی شده است.

3. GPU بهتر (واحد پردازش گرافیکی)

در حالی که همه لپ تاپ ها دارای کارت گرافیک یا پردازنده هستند، یک لپ تاپ صنعتی (worksataion) دارای GPU ارتقا یافته است. تا به پردازنده کمک کند تا کار هایی مانند رندر سه بعدی و CAD که مربوط به گرافیک و نمایش است به بهترین صورت اجرا شود.

گرافیک بهتر لپ تاپ های worksataion به معنی خروجی بهتر و شبیه تر به زندگی تصویر در زمان کمتر است.

4. حافظه ECC

برخلاف لپ تاپ های معمولی، که نمی توانند خطاهای تک بیتی را بخوانند یا برطرف کنند، حافظه ECC (کد تصحیح خطا) می تواند خرابی داده ها را تشخیص داده و تصحیح کند تا فرآیندهای حساس مثل محاسبات طولانی در صنایع بدون هیچ مشکلی ادامه پیدا کند.

5. RAID (مجموعه ای چند تایی از دیسک های مستقل)

یک سیستم RAID از چند هارد دیسک (HDD) برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند، که این کار باعث کاهش خرابی سیستم می شود و امر  پردازش و ذخیره داده ها را کارآمد تر می کند.

همه این ویژگی ها در همه لپ تاپ های ورک استیشن در دسترس نخواهند بود، اما استاندارد لپ تاپ های صنعتی این است که حداقل تعدادی از آنها را داشته باشد.

تفاوت لپ تاپ ورک استیشن با لپ تاپ (جدول)

تفاوت ها بین لپ تاپ صنعتی و سایر لپ تاپ ها زیاد و تخصصی است چند نمونه از مهم ترین آن ها را برای شما در جدول پایین آورده ایم.

تفاوت ها لپتاپ ورک استیشن لپ تاپ با کاربری خانگی، دانشجویی
کاربری برای انجام همزمان چندین کار گرافیکی و مهندسی سنگین می تواند برای وب گردی، تماشای فیلم و .. استفاده شود
گرافیک NVidia Quadro و Amd FirePro بهینه سازی شده برای صنعت گرافیک آنبورد یا گرافیک مجزا بهینه برای بازی
عملکرد سرعت و دقت بالا در انجام کار های گرافیکی و مهندسی مناسب برای کارهای عادی و ساده
وزن نسبت به سایر لپ تاپ ها سنگین تر می تواند بسیار کم وزن یا متوسط باشد
قیمت در رده قیمتی بالا ارزان تر از ورک استیشن های صنعتی

لپ تاپ بهتر است یا لپ تاپ ورک استیشن

اگر دانش آموزی هستید که از دستگاه خود برای نوشتن مقالات، تحقیق، پخش فیلم و گفت گو با دوستان در رسانه های اجتماعی استفاده می کنید، لپ تاپ یعنی همان لپ تاپ شخصی با کاربری خانگی یا دانشجویی برای شما کافی است.

البته به این موضوع توجه کنید که تعداد زیادی لپ تاپ از برند های مختلف و در دسته بندی های خانگی، دانشجویی و دانش آموزی و … با قیمت های متفاوت وجود دارد. که هر کدام از آن ها می توانند نیاز های متفاوتی از کار های شما را برطرف کنند.

اما توجه داشته باشید تا زمانی که چندین کار گرافیکی را به صورت همزمان انجام نمی دهید، لپ تاپ برای شما کافی است و نیازی به لپ تاپ صنعتی ورک استیشن ندارید.

لپ تاپ ورک استیشن بخریم یا لپ تاپ شخصی

برای کاربرانی که کارشان مهندسی، طراحی و ویرایش پروژه های بزرگ است، لپ تاپ ورک استیشن انتخاب بهتری است.
لپ تاپ های ورک استیشن برای اجرای چندین برنامه در یک زمان ساخته شده اند. برای مثال، باز کردن نقشه های CAD و ادیت ویدئو به صورت همزمان مشکلی برای لپ تاپ صنعتی ایجاد نمی کند.

لپ تاپ ورک استیشن به دلیل سخت افزار قدرتمند و اندازه صفحه نمایش بزرگ همیشه بین لپ تاپ های سنگین وزن قرار دارند، این لپ تاپ ها عمر باتری کمتر و قیمت بالاتری نیز دارند. اما در مقابل شما عملکرد بی نظیری دریافت می کنید که برای بسیاری از صنایع مثل فیلم و انیمیشن، مهندسی، ریاضیات و عکاسی لازم و ضروری است.

مقایسه لپ تاپ ورک استیشن با لپ تاپ گیمینگ

مقایسه لپ تاپ های ایستگاه کاری با لپ تاپ های مخصوص بازی از آن جایی شروع می شود که کاربری شما از لپ تاپ متفاوت است و شرکت های سازنده هم مشخصات متفاوتی را کانفیگ می کنند. برای آشنایی با مشخصات لپ تاپ گیمینگ می توانید پست ویژگی های لپ تاپ گیمینگ را بخوانید.

مقایسه پردازنده ورک استیشن با گیمینگ

پردازنده های لپ تاپ صنعتی (worksataion) از قوی ترین پردازنده های موجود در بازار هستند. که معمولا تعداد هسته بیشتری نسبت به سایر پردازنده ها دارد. شاید با خود فکر کنید که تعداد بیشتر هسته پرازنده ها مثلا 20 عدد باعث می شود تا بازی نیز بهتر روی آن اجرا شود.
نکته مهم این است که مهندسان تولید بازی، بازی ها را به گونه ای تولید می کنند که بهترین عملکرد را برای 6 تا 8 هسته داشته باشد. اما نرم افزار های مهندسی این گونه نیست و طوری طراحی شده اند که می توانند بی نهایت هسته را مورد استفاده قرار بدهند.

در نتیجه پردازنده ها ی لپ تاپ ورک استیشن علاوه بر قیمت بالا احتمالا عملکرد مناسبی برای اجرای بازی نخواهد داشت.

کارت گرافیک لپ تاپ ورک استیشن در برابر کارت گرافیک لپ تاپ گیمینگ

قطعا می دانید که کارت گرافیک های مجزا را برای لپ تاپ ها دو شرکت بزرگ nvidia و amd می سازند. محصولات این شرکت ها بر اساس کاربری کارت گرافیک به دو دسته بندی تقسیم می شوند که هر کدام برای کار خود بهینه سازی شده است و عملکرد بهتری دارد.

کارت گرافیک ها برای لپ تاپ های مخصوص بازی : NVidia GeForce و AMD Radeon
کارت گرافیک ها برای لپ تاپ های ورک استیشن : NVidia Quadro و Amd FirePro

یکی دیگر از تفاوت ها بین ورک استیشن و گیمینگ در مورد رم (ram) لپ تاپ است. اینجا بیشتر حجم رم مورد استفاده است که تفاوت دارد و معمولا لپ تاپ های صنعتی رم بیشتری نیاز دارند هم چنین در ایستگاه های کاری از نوع متفاوتی از حافظه رم به نام حافظه (ECC) یا اصلاح خطای حافظه استفاده می شود (بالاتر توضیح دادیم) که در لپ تاپ گیمینگ وجود ندارد.

تفاوت در نوع بلندگو ها، مادر برد، کیبورد، کیفیت تصویر و … نیز وجود دارد. برای بررسی تخصصی لپ تاپ گیمینگ با لپ تاپ صنعتی کلیلک کنید.

مزایا لپ تاپ ورک استیشن چیست؟

  • مهم ترین مزیت قابلیت استفاده همزمان چندکاربر از یک نرم افزار است. که با توجه به قیمت بالا نرم افزار های مهندسی و طراحی این موضوع بسیار مهم است. (البته در خارج از ایران این موضوع اهمیت بیشتری دارد)
  • پردازش چندین برنامه و چندین کاربر به صورت همزمان (مهم ترین ویژگی)

معایب لپ تاپ ورک استیشن چیست؟

  • وزن بالا نسبت به لپ تاپ های عادی، به خاطر امنیت فیزیکی
  • قیمت اولیه بالا

صفحه نمایش لپ تاپ ورک استیشن باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

نمایشگر ها با طیف گسترده ای برای کاربران مختلف ساخته می شود. 3 نکته اصلی وجود دارد که باید هنگام خرید لپ تاپ صنعتی به آن ها دقت کنید.

1) وضوح (FHD 1920×1080 در مقابل 4K UHD 3840×2160)
2) روشنایی (اندازه گیری شده بر حسب نیت)
3) Gamut Color (72٪ NTSC ، 100٪ Adobe یا DCI-P3)

وضوح تصویر هر چقدر بالاتر باشد، تصاویر برای شما با کیفیت بیشتری نشان داده خواهد شد. نمایشگرهای روشن تر برای آن دسته از کاربران worksataion مفید است که در خارج از محیط های بسته کار می کنند.محدوده رنگ برای کاربران گرافیکی که باید رنگ های مشکی واقعی یا عمیق را در محتوای خود ببینند بسیار مهم است.

آیا لپ تاپ صنعتی ورک استیشن از فناوری قلم دیجیتال پشتیبانی می کند؟

بله، مطمئناً پشتیبانی از قلم دیجیتال توسط لپ تاپ های ورک استیشن در برند های مختلف صورت می گیرد. به عنوان مثال در برند لنوو لپ تاپ های صنعتی Thinkpad P1 و ThinkPad P15 مجهز به نمایشگرهای چند لمسی OLED هستند که به طور کامل از فناوری قلم Wacom AES 2.0 پشتیبانی می کنند.

بهترین لپ تاپ worksataion برای هنر و طراحی چیست؟

در هنر و طراحی علاوه بر قدرت اجرای چندین برنامه به صورت همزمان دقت در رنگ ها بسیار مهم است. پس لپ تاپ صنعتی ورک استیشنی انتخاب کنید که وضح تصور بالا مثل 4K UHD داشته باشد و دامنه رنگ ها در آن بالا باشد.

لپ تاپ ورک استیشن بخریم؟

طبق گفته های بالا لپ تاپ ورک استیشن برای کاربرانی که استفاده مهندسی، طراحی و انجام چندین کار سنگین با لپ تاپ دارند، پیشنهاد می شود. در این بین، تقریبا همه برند های معروف لپ تاپ ورک استیشن تولید می کنند. و تحت یک سری (نام) خاص روانه بازار می کنند. لپ تاپ های ورک‌ استیشن اچ پی (HP) بیشتر با سری zbook شناخته می شوند. لپ تاپ های ورک استیشن دل (dell) بیشتر با سری precision و لپ تاپ های ورک استیشن لنوو (lenovo) بیشتر با زیر برند تیک پد در سری p شناخته می شوند.

از آن جایی که مشخصات و قدرت لپ تاپ های صنعتی بسیار بالا است معمولا بعد از گذشت چند سال هم همچنان نیاز بسیاری از کاربران را برطرف می کنند. از طرفی لپ تاپ های صنعتی روز قیمت بالایی دارند. پس بهترین کار برای استفاده از لپ تاپ صنعتی ارزان و به صرفه، خرید و لپ تاپ استوک ورک استیشن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا