بررسی لپتاپ ها (برند و مدل)
موضوعات داغ

لپ تاپ استوک چیست؟ آیا لپ تاپ استوک بخریم یا نه؟

مزایا و معایب لپ تاپ استوک؟ درجه بندی لپ تاپ استوک؟ تست لپ تاپ استوک

لپ تاپ استوک چیست؟

لپ تاپ استوک چیست؟ خب قبل از توضیح و تشریح کلمه لپ تاپ استوک بهتر است بدانید که، این اصطلاح خود از دو عبارت لپ تاپ و استوک ساخته شده است که ما هر کدام را به صورت جداگانه برای شما شرح خواهیم داد، تا بعد از آن با مفهوم لپ تاپ استوک بهتر آشنا شوید.

لپ تاپ (laptop) مخفف چیست؟

خب، کلمه لپ تاپ چیه و از کجا اومده؟

اول از همه باید بدونید که کلمه لپ تاپ خلاصه شده ای از کامپیوتر لپ تاپ است، مثل کامپیوتر رومیزی، به مرور زمان دیگه کلمه کامپیوتر گفته نمیشه و همه به لپ تاپ بسنده می کنن.

اشتباهات لفظی و لُپی وجود دارده که خیلی از دوستان به اشتباه از کلمات لب تاپ، لپ تاب و حتی لب تاب به جای لپ تاپ استفاده می کنند.

کلمه لپ تاپ خود از دو بخش جدا تشکیل شده. (لپ + تاپ)(lap+top)

  • لپ (lap) : از کمر تا زانو در زبان انگلیسی لَپ (lap) نامگذاری می شود. (قسمتی که تحت هیچ شرایطی خم نمی شود)
  • تاپ (top): اصطلاح رایجی به معنی “بالا و رویِ” در زبان انگلیسی می باشد.

کلمه لپ تاپ مخفف چیست

در نتیجه کامپیوتر لپ تاپ (همان لپ تاپ) یعنی رایانه ای که می توانید آن را رویِ رون پا (رویِ = تاپ – رون پا = لَپ) خود قرار دهید و از آن استفاده کنید.

فرهنگستان زبان فارسی برای کلمه کامپیوتر لپ تاپ واژه رایانه کیفی را در نظر گرفته اند که متاسفانه یا خوشبختانه به هیچ وجه مورد استفاده قرار نمی گیرد!

معنی کلمه استوک (stock) چیست؟

ابتدا بهتر است کلمه استوک را به صورت تحت الفظی بررسی کنیم و با معنی آن بیشتر آشنا شویم.

کلمه استوک (stock) به صورت واحد معنی خاصی ندارد و در جملات یا با استفاده از کلمات کمکی مثل in و out دارای معنی می شود. به عنوان مثال:

کالای انبار یا فروشگاه که ناموجود یا تمام شده است.

کالا های موجود و آماده فروش و در دسترس.

پس به صورت کلی، کلمه استوک در زبان انگلیسی برای محصولات، به معنی در انبار و ذخیره شده در انبار می باشد.

اما کلمه استوک در زبان فارسی معنی کاملا جدایی دارد و عموما زمانی که از کلمه استوک استفاده می شود مفهوم دسته دوم یا کارکرده را همراه خود دارد. این اصطلاح در ایران مشابه اصطلاح یوزد (used) در کشور های خارجی است.

کلمه استوک معمولا برای اجناس الکترونیکی که به صورت کارکرده وارد ایران می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

مجددا برمی گردیم به سوال اصلی این مقاله:

لپتاپ استوک (laptop stock) چیست؟

خب بعد از توضیحات بالا فهمیدیم که لپ تاپ خلاصه کامپیوتر لپ تاپ است و به معنی رایانه ای است که می توان روی پا از آن استفاده کرد و استوک در زبان فارسی مفهوم دسته دوم و کارکرده را می رساند. که بیشتر برای لوازم الکترونیک وارداتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در نتیجه لپ تاپ استوک به معنی لپ تاپ کارکرده و دست دومی است که از کشور های آمریکایی و اروپایی وارد شده است.

لپ تاپ استوک از کجا وارد میشود

لپ تاپ استوک اورپایی -لپ تاپ استوک آمریکایی

لپ تاپ استوک، از تمام کشور های اروپایی و آمریکایی جمع می شوند، ابتدا به کشور چین می رسند و بعد از آن در سایر کشور ها پخش می شود. در حال حاضر بسیاری از لپ تاپ های استوک موجود در کشور از دبی وارد ایران می شوند. اما بار هایی نیز به صورت مستقیم از آمریکا یا کشورهایی مثل کانادا به ایران وارد می شوند.
اصطلاح لپ تاپ استوک اروپایی، لپ تاپ استوک آمریکایی، لپ تاپ استوک دبی و لپ تاپ استوک وارداتی از همین واردات لپ تاپ استوک گرفته شده است.

 


ویژگی های لپ تاپ استوک چیست؟

برای آشنایی با لپ تاپ استوک و ویژگی های آن ابتدا باید بتوانید مفاهیمِ استوک چیست؟ لپ تاپ چیست؟ و در نهایت لپ تاپ استوک چیست؟ لپ تاپ استوک یعنی چی؟ را توضیح دهید. بعد از آن به دنبال مزایا و معایب لپ تاپ استوک می رویم تا با ویژگی های کلی لپ تاپ استوک بیشتر آشنا شوید.

چرا لپ تاپ استوک بخریم؟

یا به بیانی دیگر لپ تاپ استوک بخریم یا نه؟

قطعا وقتی می خواهیم دلیلی برای خرید یک جنس داشته باشیم باید به مزیت های آن رجوع کنیم. لپ تاپ های استوک مزیت های زیادی دارند که هر خریدار لپ تاپی را به خرید لپ تاپ استوک ترغیب می کند. هر وسیله ای قطعا بدون عیب و نقص نیست و لپ تاپ استوک نیز از این قضیه استثنا نیست.

ما در ادامه مقاله لپ تاپ استوک به چه معناست به مزایا و معایب لپ تاپ استوک پرداخته ایم. تا شما را بیشتر با مفهوم لپ تاپ استوک و دلایل خرید آن آشنا کنیم.

مزایای لپ تاپ استوک چیست؟

تا اینجا با لپ تاپ استوک آشنا شدید و می توانید جواب سوال لپ تاپ استوک چیست را بدهید. اما مزیت های لپ تاپ استوک چیست؟ مزایای خرید لپ تاپ استوک؟ چرا لپ تاپ استوک بخریم؟ لپ تاپ استوک را از کجا بخریم؟

1. قیمت کمتر

یکی از مهم ترین قسمت های خرید هر وسیله ای، بودجه ای است که شما برای آن در نظر گرفته اید در واقع هر چه قیمت پایین تر باشد شما می توانید مقدار بیشتر، کیفیت بالاتر و یا در لپ تاپ استوک مشخصات و قدرت بالاتری را خرید کنید. قیمت لپ تاپ استوک با توجه به وارداتی بودن و کارکرده بودن آن در خارج از ایران معمولا قیمت بسیار کمتری دارند. در مقایسه هایی که در مجله دوباره کالا صورت گرفته است و در صفحه همه لپ تاپ های استوک فروشگاه دوباره کالا نیز لپ تاپ های هم قدرت، نو آن ها گذاشته شده است، می توانید ببینید که قیمت لپ تاپ استوک گاها به یک سوم لپ تاپ نو (با همان قدرت) می رسد.

2. قدرت بیشتر

لپ تاپ های استوک معمولا در زمینه ورک استیشن (صنعتی) وارد بازار ایران می شوند که از پردازنده و گرافیک های بسیار قوی به همراه تعداد زیادی پورت بهره می برند. بهتر است این مزیت را با قیمت ترکیب کنیم، زیرا لپ تاپ های نو با قدرت لپ تاپ های استوک پیدا می شوند اما ترکیب قدرت بالا و قیمت پایین است که لپ تاپ های استوک را جذاب کرده است.

3. قطعات با کیفیت تر

همان طور که در قسمت لپ تاپ استوک چیست توضیح دادیم متوجه شدید که لپ تاپ های استوک، وارداتی از آمریکا یا اروپا هستند و برای کاربران آمریکا و اروپا تولید شده اند. قطعا برای تولید لپ تاپی که بازار اروپا و آمریکا هدف قرار داده شده است، قطعات با کیفیت تر و بهتری مورد استفاده قرار می گیرد. برای همین متوسط عمر لپ تاپ استوک بسیار بالاتر از لپ تاپ های نو بازار آسیا است.

4. قابلیت ارتقا بالا

لپ تاپ های استوک قابلیت ارتقا بالایی در رم و هارد (حافظه جانبی) دارند. این قابلیت ارتقا باعث می شود تا یک لپ تاپ استوک واحد بتواند در قیمت های مختلف و کاربری های متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد (با توجه به مشخصات انتخابی شما)

5. تنوع پورت بالا

لپ تاپ های استوک به دلیل استفاده صنعتی و تجاری معمولا تعداد بسیار بالایی پورت دارند اما لپ تاپ های جدید به دلیل باریک شدن، تعداد پورت های کمتری استفاده می کنند که باعث می شود شما مجبور به استفاده از رابط ها و هاب های مختلف شوید.

6. موس در کیبورد (Pointstick)

پوینت استیک، در کیبورد لپ تاپ استوک قرار دارد (بین حروف G,B,H) که همان کار موس را انجام  می دهد. پوینت استیک در برند های مختلف اسم متفاوتی دارد اما عملکرد آن یکسان است.

7. گارانتی دوباره کالا

حتما اطلاع دارید که بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده لپ تاپ مثل اچ پی، دل، مایکروسافت و… در ایران نمایندگی ندارند. در نتیجه با خرید لپ تاپ نو از این برند ها هیچ گونه گارانتی و خدمات پس از فروشی دریافت نخواهید کرد.

اما تمامی لپ تاپ های استوک در دوباره کالا، دارای 5 روز مهلت تست و تعویض و 3 ماه گارانتی رایگان (سخت افزاری و نرم افزاری) که با پرداخت مبلغ بسیار کمی قابل ارتقا به یک سال می باشند.

فروشگاه دوباره کالا از سال 1397 فعال و در حال خدمات رسانی به مشتریان و کاربران عزیز است. شما می توانید برای اعتماد بیشتر به اینماد دوباره کالا که در قسمت فوتر سایت گذاشته شده است مراجعه کنید.

اینماد فروشگاه لپ تاپ استوک دوباره کالا

معایب لپ تاپ استوک چیست؟

از دید کاربران ضعف هایی در لپ تاپ استوک وجود دارد مثل وزن بالا و جدید نبودن آن ها. که اگر به دقت آن ها را بررسی کنیم از زوایای دیگری مزیت لپ تاپ وارداتی نیز محسوب می شوند.

1. ذخیم تر و سنگین تر

معمولا بسیاری از کاربران و خریداران از ظاهر بزرگ و وزن بالا لپ تاپ استوک گلایه دارند. اما این بزرگی دلالیلی دارد. کیفیت ساخت بالا بدنه، گرفتن مجوز های نظامی، قابلیت ارتقا بالا و … مواردی هستند که باعث افزایش وزن و اندازه لپ تاپ استوک می شود.

2. جدید نیستند

شاید تنها ایرادی که بتوانید به لپ تاپ استوک گرفت، جدید نبودن آن ها باشد. یعنی شما نمی توانید بگویید که آخرین مدل لپ تاپ دل (یا هر برندی) را دارید! اما این جدید نبودن به منزله ضعیف بودن لپ تاپ استوک نیست. لپ تاپ های استوک با استفاده از پردازنده ها و گرافیک صنعتی، اسلات رم و حافظه جانبی بالا، همیشه قدرت بالا و عملکرد عالی دارند.

البته توجه داشته باشید که این جدید نبودن لپ تاپ های استوک تاثیر مستقیمی در قیمت بسیار پایین آن ها دارد. که یک مزیت محسوب می شود.

3. قیمت با درهم

با توجه به واردات مستقیم لپ تاپ استوک از دبی، قیمت این لپ تاپ ها در بسیاری از فروشگاه ها بر اساس درهم روز تغییر می کند. شما می توانید در دوباره کالا تمامی لپ تا های استوک را بدون توجه به بالا و پایین شدن قیمت درهم خرید کنید زیرا دوباره کالا، قیمت گذاری محصولات خود را بر اساس قیمتِ روز خرید لپ تاپ استوک در نظر می گیرد.

از طرفی تمامی فروشندگان در دوباره کالا موظفند تا قیمت لپ تاپ استوک خود را بر اساس قیمت مرجع تعیین شده توسط دوباره کالا قیمت گذاری و اقدام به فروش بکنند.

 


در ادامه مقاله لپ تاپ استوک چیست به مقایسه لپ تاپ استوک با لپ تاپ نو و لپ تاپ دست دوم می پردازیم.

a) تفاوت لپ تاپ استوک با لپ تاپ نو

مقایسه ای اجمالی از لپ تاپ استوک (سفارش آمریکا و اروپا) با لپ تاپ نو (سفارش ایران)

 

1. مقایسه قیمت لپ تاپ نو و لپ تاپ استوک

مهمترین مزیت رقابتی برای لپ تاپ های استوک، قیمت لپ تاپ استوک است. به صورتی که با نصف قیمت لپ تاپ نو، می توانید یک لپ تاپ استوک گرید a با همان قدرت را خریداری کنید.

2. مقایسه ظاهری لپ تاپ نو با لپ تاپ استوک

در این مقایسه قطعا برنده، لپ تاپ نو است. لپ تاپ های نو سبک تر، باریک تر و رنگ بندی بهتری دارند. اگر ظاهر لپ تاپ از اهمیت بسیار بالایی برای شما برخوردار است پیشنها می شود سراغ لپ تاپ های نو بروید. البته توجه داشته باشید که در بین لپ تاپ های استوک نیز، لپ تاپ هایی با ظاهر عالی، سبک و باریک وجود دارد.

3. مقایسه کیفیت لپ تاپ نو با لپ تاپ استوک

با توجه به شرایط بد و ضعیف اقتصادی کشور بسیاری از تاجران لپ تاپ، ضعیف ترین کیفیت لپ تاپ ها را برای بازار ایران در نظر می گیرند. برای همین کیفیت قطعات لپ تاپ نو پایین است که باعث می شود عمر متوسط لپ تاپ نیز کاهش پیدا کند.

اما در طرف مقابل لپ تاپ های استوک برای اروپا و آمریکا ساخته می شوند برای همین کیفیت قطعات استفاده شده بسیار بالا است و باعث بهبود عملکرد و افزایش طول عمر لپ تاپ می شود.

4. قابلیت ارتقا لپ تاپ نو بهتر یا لپ تاپ استوک

قابلیت ارتقا ویژگی هایی مثل رم، حافظه جانبی، باتری و .. در لپ تاپ های استوک به مراتب بیشتر است. از آن جایی که لپ تاپ های نو در تلاش برای سبک تر و باریک تر شدن هستند بسیار از ویژگی های ارتقا لپ تاپ را ندارند.

 

b) تفاوت لپ تاپ استوک با لپ تاپ دست دوم

تنها شباهت لپ تاپ استوک و لپ تاپ دست دوم در کارکرده بودن آن است اما مدت زمان کار کردن، کیفیت قطعات، سلامت قطعات و … تفاوت های لپ تاپ استوک با لپ تاپ دست دوم است. (استهلاک قطعات در لپ تاپ دست دوم بسیار بیشتر از لپ تاپ استوک است.

 

1. مقایسه مدت زمان کار کردن در لپ تاپ استوک و لپ تاپ دست دوم

در ادامه مقاله شما با انواع گرید بندی لپ تاپ استوک آشنا می شوید و متوجه خواهید شد که امکان دارد لپ تاپ استوکی اصلا کار نکرده باشد (open box) یا بین 1 تا 3 سال کار کرده باشد (grade A). اما در لپ تاپ دست دوم زمان درستی از میزان کارکرد لپ تاپ وجود ندارد و شما نمی توانید بفهمید که لپ تاپ دست دوم چه مقدار زمانی کار کرده است. از طرفی قضیه لپ تاپ اپن باکس اصلا در لپ تاپ های دست دوم وجد ندارد.

2. مقایسه کیفیت قطعات در لپ تاپ استوک و لپ تاپ دست دوم

لپ تاپ استوک، برای کاربران اروپایی یا آمریکایی تولید می شوند و قطعات با کیفیت تری نسبت به لپ تاپ دست دوم که مخصوص بازار آسیا و حتی مخصوص بازار ایران ساخته می شوند دارد. کیفیت قطعات بهتر لپ تاپ استوک باعث افزایش طول عمر لپ تاپ می شود.

3. مقایسه سلامت قطعات در لپ تاپ استوک و  لپ تاپ دست دوم

شما در هنگام خرید لپ تاپ استوک از دوباره کالا علاوه بر 5 روز مهلت تست و تعویض، 3 ماه گارانتی رایگان (سخت افزاری و نرم افزاری) دریافت می کنید که می تواند با پرداخت هزینه کمی به 12 ماه نیز ارتقا پیدا کند. زمانی که ما در دوباره کالا این ضمانت نامه را به شما می دهیم یعنی از سلامت 100 درصدی قطعات لپ تاپ خود اطمینان داریم اما توانایی تشخیص تعمیری بودن لپ تاپ دست دوم کار آسانی نیست.
سلامت قطعات در لپ تاپ استوک تضمین می شود اما در لپ تاپ دست دوم خبری از ضمانت نیست!

4. قابلیت ارتقا لپ تاپ دست دوم بهتر یا لپ تاپ استوک

این مورد دقیقا مشابه توضیح بالا برای مقایسه لپ تاپ نو با لپ تاپ استوک است.

 


دسته بندی های لپ تاپ استوک

لپ تاپ های استوک را مشابه با لپ تاپ های نو می توانیم در دسته بندی های متفاوت از هم قرار دهیم تا بهتر و راحت تر آن ها را بررسی و مقایسه کنیم.

  • انواع لپ تاپ استوک بر اساس درجه بندی
  • انواع لپ تاپ استوک بر اساس برند
  • انواع لپ تاپ استوک بر اساس کاربری

دسته بندی لپ تاپ استوک بر اساس گرید بندی

قطعا تا اینجا مقاله لپ تاپ استوک چیست متوجه شده اید که لپ تاپ استوک قبلا توسط کاربران اروپایی یا امریکایی مورد استفاده قرار گرفته است.
در دنیای it محصولاتی که قبلا توسط کاربری مورد استفاده بوده است به لحاظ سلامت سخت افزاری و ظاهری گرید بندی می شود. این درجه بندی محصولات توسط فروشنده به شما گفته می شود، به همین دلیل حتما از فروشگاه های معتبر به دنبال خرید لپ تاپ استوک باشید تا محصول را با درجه بندی درست و واقعی به شما معرفی کنند.

به صورت کلی هیچ گونه گرید بندی واحدی بین فروشندگان لپ تاپ استوک وجود ندارد، چه بسا اگر گرید بندی خاصی نیز تهیه و برای همه فروشندگان ارسال می شد احتمالا فروشندگان سودجو باز هم کاربران و مشتریان خود را دور می زدنند. تا سود بیشتری نصیب آن ها شود.

پیشنهاد می کنیم حتما و حتما قبل از خرید لپ تاپ استوک از فروشنده بخواهید تا عکس محصولات را برای شما ارسال کند. با توجه به ظاهر لپ تاپ استوک تا حد زیادی می توانید متوجه شوید که در چه درجه قرار دارد.

1. گرید open box یا R

لپ تاپ استوک گرید بندی OPEN BOX

گرید اُپن باکس در لپ تاپ استوک، همان درجه R در دنیای IT است. لپ تاپ هایی که مورد استفاده قرار نگرفته اند و دارای کارتن هستند. شاید بتوانیم اینطوری براتون توضیح بدیم که یک کاربر اروپایی یا آمریکایی بعد از خرید لپ تاپ، کارتن لپ تاپ رو باز کرده و از ظاهر لپ تاپ خوشش نیومده و به مرکز خرید بازگشت زده. بیشتر تولید کنندگان لپ تاپ، 30 روز مهلت تست و تعویض به مشتریان خود می دهند.

این لپ تاپ ها معمولا قیمت بالایی دارند، زیرا علاوه بر کیفیت ساخت بالا، قدرت و عملکرد عالی، جدید هم هستن و ظاهر زیبایی دارند. (گرید لپ تاپ های اپن باکس در تعریف لپ تاپ استوک قرار نمی گیرد اما معمولا فروشنده های لپ تاپ استوک، این درجه از محصولات لپ تاپ را نیز زیاد دارند.)

2. گرید A (گرید a++, a+, a)

لپ تاپ استوک وارداتی گرید A

لپ تاپ های استوکی که بین 1 تا 3 سال مورد استفاده قرار گرفته اند و از نظر استهلاک سخت افزاری و سلامت باتری بالای 80 درصد هستند و وضعیت ظاهری آن ها بدون خط و خش بزرگ و شکستگی است در گرید A قرار می گیرند..

گرید A خود به سه دسته بندی کوچکتر تحت عنوان a++، a+, a تقسیم بندی می شود. تفاوت این سه گرید بیشتر در سلامت ظاهری است زیرا سلامت سخت افزاری در درجه A به قدری بالا است که نمیتوان آن را به سه قسمت دیگر تقسیم کرد.

در فروشگاه دوباره کالا تمامی لپ تاپ های استوک گرید R یا A هستند.

3. گرید B, C, D

لپ تاپ استوک اروپایی گرید B

گرید بندی های بعدی برای لپ تاپ استوک شامل B,C, D می شود. احتمالا بسیار از دوستانی که در حال خواندن مقاله لپ تاپ استوک چیست هستند یک کاربر عادی خرید لپ تاپ می باشند برای همین نیازی به دانستن شرایط و ویژگی های گرید بندی بعدی وجود ندارد.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد درجه بندی و دسته بندی لپ تاپ استوک بر اساس سلامت سخت افزاری و نرم افزاری به پست گرید بندی لپتاپ استوک در مجله دوباره کالا مراجعه کنید.

دسته بندی لپ تاپ استوک بر اساس برند

همانطور که می دانید لپ تاپ استوک، لپ تاپ های کارکرده ای هستند که بعد از مدت کوتاهی از اروپا یا آمریکا وارد خاورمیانه و ایران شده اند، پس باید توقع تمام برند های لپ تاپ نو را در لپ تاپ های استوک نیز داشته باشیم. برند های لنوو و ایسوس در لپ تاپ نو بازار ایران را گرفته اند و برند های اچ پی، دل و لنوو طرفدار بیشتری برای لپ تاپ استوک دارند.

شما می توانید برای مقایسه برند لپ تاپ ها و مقایسه عملکرد آن ها پست بهترین برند لپ تاپ را در مجله دوباره کالا بخوانید یا با جست و جو در مجله مقایسه دوتایی برند ها را مطالعه کنید. مثل مقایسه لپ تاپ اچ پی با لنوو و مقایسه لپ تاپ اچ پی با دل.

1. لپ تاپ استوک اچ پی

شرکت آمریکایی hp که دفتر مرکزی آن در کالیفرنیا آمریکا قرار دارد. در زمینه تولید لپ تاپ، سرور و پرینتر فعالیت می کند. نام برند اچ پی از ابتدای فامیل دو بنیان گذار اصلی آن گرفته شده است (Hewlett-Packard). شرکت hp اولین لپ تاپ خود را در سال 1986 به نام ای 9100 تولید و روانه بازار کرد تا رقابت دیرینه را با شرکت آمریکایی دل شروع کند. لپ تاپ های hp در دسته بندی های متفاوت با هدف کاربری مختلفی طراحی و تولید می شوند. بعضی از سری های لپ تاپ اچ پی شامل elitebook, probook, zbook, omen, envy, pavilion و … می باشد.

لپ تاپ استوک hp بیشتر در سری های الایت بوک، پروبوک و زدبوک وارد خاورمیانه و ایران می شوند. این سه سری به دلیل کیفیت بالا بدنه و سخت افزار معمولا عمر مفید بالا و عملکرد عالی دارند.

لپ تاپ های گیمینگ اچ پی در سری اومن (omen) طراحی و تولید می شوند.

لپ تاپ های ورک استیشن اچ پی در سری زدبوک (zbook) طراحی و تولید می شوند.

لپ تاپ های هیبریدی اچ پی در سری انوی (envy) طراحی و تولید می شوند.

2. لپ تاپ استوک لنوو

شرکت لنوو در سال 1984 توسط لیو شوانژی و 10 مهندس دیگر با نام اولیه‌ی لجند (Legend) در شهر پکن بنیان‌گذاری شد. لنوو، شرکت تکنولوژی چند ملیتی چینی است که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لپ تاپ، pc، گوشی، تبلت و… در دنیا فعالیت می‌کند. (وقتی میگیم دنیا یعنی در 60 کشور دنیا نمایندگی داره و به 160 کشور دنیا تولیداتش رو صادر میکند)

لنوو در سال ۲۰۰۵ کسب و کار کامپیوترهای شخصی آی بی ام  (IBM)را خریداری کرد که باعث تبدیل شدن لنوو به سومین تولیدکننده‌ی بزرگ کامپیوتر در دنیا شد و در سال ۲۰۱۴ بخش تلفن‌های هوشمند موتورولا  (Motorola)را از گوگل خرید.

لپ تاپ های لنوو در دسته بندی های مختلف برای کاربری های متفاوت طراحی و تولید می شود. چند سری از این دسته بندی های لپ تاپ lenovo شامل ThinkPad, IdeaPad, Yoga, Legionو … می باشد. بیشتر لپ تاپ استوک Lenovo در سری تینک پد (با زیر مجموعه های مختلف) و یوگا وارد ایران می شوند. لپ تاپ های تینک پد لنوو به جان سخت بودن معروف هستند و معمولا عمر مفید بالا به همراه سخت افزار بسیار قوی دارند، که گزینه مناسبی برای لپ تاپ استوک شدن می باشند.

لپ تاپ های گیمینگ لنوو در سری لیجن (Legion) طراحی و تولید می شوند.

لپ تاپ های ورک استیشن لنوو در سری تینک پد (ThinkPad) طراحی و تولید می شوند.

لپ تاپ های هیبریدی لنوو در سری یوگا (Yoga) طراحی و تولید می شوند.

3. لپ تاپ استوک دل

شرکت آمریکایی dell که دفتر اصلی آن در تگزاس واقع است از بزرگترین، قدیمی ترین و خوش نام ترین برند های حوزه تولید محصولات آی تی است. نام برند دل از فامیلی بنیانگذار شرکت، آقای dell گرفته شده است. لپ تاپ های dell در دسته بندی های مختلف با کاربر هدف متفاوت طراحی و تولید می شوند. چند سری از این محصولات شامل xps ,Latitude ,Vostro Precision و … می باشند. بیشتر لپ تاپ استوک dell در سری های لتیتود و پرسیژن وارد ایران می شوند.

لپ تاپ های گیمینگ دل در سری آل این وان (Alienware) طراحی و تولید می شوند.

لپ تاپ های ورک استیشن دل در سری پرسیژن (Precision) طراحی و تولید می شوند.

لپ تاپ های هیبریدی دل در سری تجاری (Latitude) طراحی و تولید می شوند.

4. لپ تاپ استوک ایسوس

شرکت ایسوستک (ASUSTeK Computer Incorporated) که به اختصار با نام ایسوس شناخته می شود که مرکز آن در تایپه کشور تایوان قرار دارد. ایسوس در تولید قطعات سخت افزاری و لپ تاپ فعالیت دارد و بسیاری از شرکت های تولید کننده لپ تاپ مثل hp و ibm خریدار این قطعات هستند.

نکته مهم در مورد ایسوس حضور نمایندگی رسمی این شرکت در داخل ایران است.

5. لپ تاپ استوک مایکروسافت

شرکت آمریکایی مایکروسافت یا میکروسافت (Microsoft) بر گرفته شده از Microcomputer software که دفتر اصلی آن در ردموند تگزاس قرار دارد. به نرم افزار های بسیار قوی مثل ویندوز، آفیس  و… مشهور است.

بعد از مدتی شرکت مایکروسافت تصمیم گرفت تا شروع به تولید لپ تاپ بکند. دسته بندی کلی لپ تاپ های مایکروسافت با برند سرفیس شناخته می شود. برای آشنایی بیشتر با سرفیس، انواع سرفیس و طریقه نام گذاری آن ها پیشنهاد می شود تا پست سرفیس چیست را در مجله دوباره کالا بخوانید.

معمولا سرفیس ها به دلیل قابلیت هیبریدی بسیار مورد توجه قرار می گیرند، و در لپ تاپ های استوک سرفیس هم بیشتر لپ تاپ های هیبریدی هستند که حضور دارند. نکته مهم در مورد لپ تاپ های استوک سرفیس این است که این لپ تاپ ها قابلیت ارتقا ندارند و تعمیر پذیری آن ها بسیار پایین است، برای همین احتمال تعمیری یا ریبال بودن سرفیس ها نسبت به سایر لپ تاپ های استوک بسیار کمتر است.

6. لپ تاپ استوک توشیبا

شرکت ژاپنی توشیبا (TOSHIBA) که دفتر اصلی آن در توکیو قرار دارد از سال 1875 در صنعت وسایل تکنولوژی فعال است. معمولا لپ تاپ های توشیبا، لپ تاپ های بسیار خاصی در استوک هستند و قابلیت های جذابی دارند.

دسته بندی لپ تاپ استوک بر اساس کاربری

لپ تاپ های استوک در برند های مختلف با مشخصات و کانفیگی که دارند برای کاربران خاصی، با هدف خاصی طراحی و تولید می شوند. قطعا شما در هنگام خرید لپ تاپ استوک با توجه به هدفی که از خرید دارید (مثل امور دانشجویی یا گیم) بودجه خاصی را برای خرید در نظر گرفته اید. پس بهتر است با انواع کاربری لپ تاپ استوک آشنا شوید تا با توجه به هدف خود به سراغ دسته بندی و گروه خاصی از محصولات استوک بروید که قیمت مناسب و عملکرد مورد نیاز شما را دارند.

1. لپ تاپ استوک صنعتی

لپ تاپ استوک ورک استیشن که برای مهندسین و طراحانی ساخته شده است که چندین کار گرافیکی و مهندسی سنگین را همزمان با هم انجام می دهند. لپ تاپ استوک صنعتی علاوه بر ظاهر بزرگ و مستحکم، قابلیت های ارتقا زیادی دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد لپ تاپ صنعتی می توانید پست لپ تاپ ورک استیشن چیست را در مجله تخصصی دوباره کالا بخوانید.

2. لپ تاپ استوک گیمینگ

لپ تاپ استوک مخصوص بازی، که کاربران خاص خود را تحت عنوان گیمر دارد. شما می توانید از لپ تاپ گیمینگ برای کاربری های دیگری مثل خانگی، دانشجویی و … استفاده کنید به شرطی که توانایی پرداخت هزینه آن را داشته باشید. لپ تاپ گیمینگ دارای مشخصات خاصی است که هر لپ تاپی ندارد برای آشنایی با این مشخصات، پست مشخصات لپ تاپ مخصوص بازی را در مجله دوباره کالا بخوانید.

خیلی از کاربران تصور می کنند که می توانند لپ تاپ استوک گیمینگ را به جای لپ تاپ استوک ورک استیشن و برعکس استفاده کرد. اما این موضوع اصلا صحت ندارد زیرا هر کدام از این دو دسته لپ تاپ با توجه به هدفی که دارد پردازنده، گرافیگ، صفحه نمایش و … مخصوص خود را دارد و برای کار خود بهینه شده است. شما می توانید برا درک بهتر این موضوع پست تفاوت لپ تاپ گیمینگ با ورک استیشن را در مجله دوباره کالا بخوانید.

3. لپ تاپ استوک خانگی

لپ تاپ هایی که برای استفاده مدیا و وب گردی می باشد را لپ تاپ خانگی نام گذاری کرده اند. در این دسته بندی از انواع لپ تاپ استوک، کیفیت تصویر و فضای ذخیره سازی مهم ترین مشخصات می باشد.

4. لپ تاپ استوک بورس

با توجه به تبلیغات گسترده در رابطه با بورس و هجوم مردم به سمت بورس، باعث ایجاد دسته بندی جدیدی در لپ تاپ های استوک شد که به عنوان لپ تاپ استوک بورس شناخته می شود. مهم ترین مشخه لپ تاپ استوک بورس سرعت بالای بوت آن و اجرای راحت مرورگر ها است. پس حضور حافظه جانبی SSD به همراه رم با حجم بالا از ویژگی های لپ تاپ استوک مناسب بورس است.

5. لپ تاپ استوک دانشجویی

همه با شرایط یک دانشجو در ایران آشنا هستیم! مهمترین مزیت لپ تاپ استوک دانشجویی، قیمت آن است. در این بین دانشجو با حمل و نقل بالایی که دارد نیاز به لپ تاپ استوک سبک وزن و باریک به همراه عملکرد متوسط یا بالا دارد.

لپ تاپ های متفاوتی در برند های مختلف وجود دارد که برای دانشجو ها با رشته های مختلف مناسب است! بهتر است قبل از خرید لپ تاپ استوک، حتما با مشاورین دوباره کالا در ارتباط باشید.

6. لپ تاپ استوک مهندسی

لپ تاپ هایی که باید قدرت پردازشی پردازده مرکزی (cpu) بالایی داشته باشند تا بتواند نیاز برنامه نویسی، اجرای نرم افزار ها و … را برای یک مهندس برطرف کند.

 


در هنگام خرید لپ تاپ استوک به موارد زیر توجه داشته باشید (راهنمای خرید لپ تاپ استوک)

  • مشاوره قبل از خرید لپ تاپ استوک
  • تست لپ تاپ استوک بعد از تحویل

دقت کنید قبل از خرید لپ تاپ استوک، برای داشتن یک خرید موفق و بدون پشیمانی حتما مراحل زیر را طی کنید!

مشاوره خرید لپ تاپ استوک

خرید لپ تاپ کار سختی است! و خرید لپ تاپ استوک کاری سخت تر!

آشنایی با همه مشخصات لپ تاپ، کاربری آن ها و .. کار آسانی نیست که هر کاربر و خریداری از آن ها آگاه باشد. پیشنهاد می شود در هنگام خرید لپ تاپ استوک حتما با بررسی و تحقیق قبلی اقدام به خرید بکنید. از طرفی شما می توانید با مراجعه به صفحه مشاوره تخصصی خرید لپ تاپ استوک دوباره کالا با کارشناسان دوباره کالا در ارتباط باشید تا بهترین خرید را با توجه به کاربری و بودجه خود تجربه کنید.

با خرید لپ تاپ استوک از دوباره کالا شما 5 روز مهلت تست و تعویض بدون چون و چرا را خواهید داشت. از طرفی قیمت لپ تاپ استوک در سایت دوباره کالا با قیمتِ روز خرید گذاشته می شود و سایر فروشندگان نیز موظف هستند تا قیمت لپ تاپ استوک خود را بر اساس قیمت مرجعی که دوباره کالا تعیین می کند، قیمت گذاری کنند.

چگونه یک لپ تاپ استوک را تست کنیم

شما در هنگام خرید هر وسیله الکترونیک باید قبل از امضا فاکتور و دریافت آن، به صورت کامل آن را تست کنید. مهم نیست که شما خریدار لپ تاپ نو یا لپ تاپ استوک هستید قبل از تحویل محصول تست های زیر را انجام دهید. آموزش کامل در مورد تست های مشخصاتِ مختلفِ لپ تاپ مثل تست حافظه جانبی، تست باتری، تست مانیتور، تست پردازنده و گرافیک و … در مجله تخصصی دوباره کالا داده شده است. در اینجا به صورت تیتر وار و مرور کلی هر یک از این موارد را برای شما توضیح داده ایم و در متن لینک پست مربوط به تست لپ تاپ استوک را گذاشته ایم.

توجه کنید، دوستانی که خرید اینترنتی از دوباره کالا دارند، 5 روز مهلت تست و تعویض برای آن ها در نظر گرفته شده است تا لپ تاپ استوک خود را تست کنند و هر مشکلی که از نظر ظاهری یا سخت افزاری داشت آن را بازگشت بزنند. البته قبل از بسته بندی و ارسال مرسوله، لپ تاپ های استوک توسط نیرو ها و کارشناسان دوباره کالا بررسی و تست می شوند (تاییدیه سخت افزاری) و عکس آن برای مشتری ارسال می شود (تاییدیه ظاهری).

1. تست هارد لپ تاپ استوک

عبارت هارد لپ تاپ به مفهوم فضای ذخیره سازی لپ تاپ اشتباه است! در پست انواع حافظه جانبی لپ تاپ در مجله دوباره کالا به بررسی حافظه های جانبی HDD، SSD، Hybrid و eMMC پرداختیم، تا این اشتباه لُپی برطرف شود.

اصطلاح هارد لپ تاپ از آنجایی بین کاربران و فروشندگان رواج پیدا کرد که مدت زیادی تنها نوع حافظه جانبی لپ تاپ فقط و فقط HHD بود. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی مدل های مختلفی با سرعت، قدرت و قیمت متفاوت وارد بازار شدند. پس بهتر است تیتر این قسمت را به صورت تست حافظه جانبی لپ تاپ در نظر بگیرید.

چرا تست هارد لپ تاپ استوک مهم است؟

هارد لپ تاپ یا هر نوع دیگری از فضای ذخیره سازی جانبی مسئولیت ذخیره کردن اطلاعات شما، ارتباط با رم و در نهایت ارتباط با پردازنده را دارد. در نیتجه هر گونه اختلال در حافظه جانبی منجر به کند شدن یا از کار افتادن کلی لپ تاپ می شود.

هارد لپ تاپ استوک را چگونه تست کنیم؟

برای تست حافظه جانبی لپ تاپ روش های مختلفی مثل نصب مجدد ویندوز، استفاده از CMD، تست هارد خود ویندوز، نرم افزار های جانبی، بررسی فیزیکی، سرعت حافظه جانبی و … وجود دارد. که هر کدام از آن ها نیاز به توضیح و آموزش جداگانه دارد بهتر است برای آموزش کامل در مورد تست هارد لپ تاپ به پست تست حافظه جانبی لپ تاپ استوک در مجله دوباره کلا رجوع کنید.

2. تست باتری لپ تاپ استوک

وظیفه باتری لپ تاپ کاملا مشخص است. وقتی شما به برق دسترسی نداشته باشید و مدت زیادی را در بیرون از محل کار یا منزل با لپ تاپ خود سپری کنید اهمیت طول عمر باتری چند برابر خواهد. روش های مختلف و عمومی برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ استوک وجود دارد که می توانید بعد از خرید لپ تاپ استوک و در هنگام استفاده از آن ها بهره ببرید.برای این موضوع می توانید پست افزایش طول عمر باتری لپ تاپ استوک را در مجله دوباره کالا بخوانید.

تست باتری لپ تاپ استوک روش های مختلفی دارد

مدت زمان روشن بودن لپ تاپ استوک با توجه به مدل لپ تاپ و مدل باتری شما می تواند بسیار متفاوت باشد. از طرفی طریقه استفاده شما در زمان روشن بودن لپتاپ نیز بسیار تاثیر گذار است مثلا وب گردی با انجام بازی قطعا در میزان مصرف برق لپ تاپ متفاوت است.

سایت ها و اشخاص مختلفی لپتاپ ها را تست می کنند و بعد از مدت طولانی به یک شرایط واحد برای تست باتری انواع لپ تاپ ها رسیدند. برای تست باتری لپ تاپ استوک باید استفاده به صورت مدیا یا وب گردی با وای فای روشن و روشنایی 20 نیت تصویر باشد. در این حالت معمولا لپ تاپ های استوک تا 75 دقیقه شارژدهی دارند.

روش های دیگری مثل استفاده از cmd یا نر افزار جانبی برای مشاهده میزان سلامت باتری وجود دارد. معرفی و آموزش روش ها و نرم افزار های تست باتری لپ تاپ استوک را در پست تست باتری لپ تاپ در مجله دوباره کالا بخوانید.

3. تست صفحه نمایش لپ تاپ استوک

وظیفه صفحه نمایش لپ تاپ کاملا مشخص است. نمایشگر جایی که تمام عملکرد لپ تاپ خود را در آن جا مشاهده می کنید که متشکل از هزاران پیکسل است. ممکن است صفحه نمایش لپ تاپی که شما می خرید دارای پیکسل سوخته یا هاله باشد. برای تست صفحه نمایش به صفحه تست مانیتور لپ تاپ دوباره کالا مراجعه کنید و مانیتور خود را در سه رنگ اصلی سبز، قرمز و آبی به همراه دو رنگ سفید و مشکی چک کنید.

توجه داشته باشید که در لپ تاپ های استوک با توجه به اندازه صفحه نمایشگر تعداد 2 تا 8 پیکسل سوخته بدون مشکل است! حتی در لپ تاپ های نو و مانیتور های نو نیز حضور تعداد بسیار کم پیکسل سوخته مشکلی ندارد.

برای آموزش کامل و بررسی دقیق صفحه نمایش لپ تاپ خود می توانید به پست تست نمایشگر لپ تاپ در مجله دوباره کالا مراجعه کنید.

4. تست کیبورد و تاچ پد لپ تاپ استوک

کیبورد و تاچ پد لپ تاپ، قطعه هایی از لپ تاپ استوک که فعالیت شما به آن وابسته است و در مهم بودن آن ها شکی نیست.

روش های تست مختلفی برای کیبورد لپ تاپ وجود دارد. مثل باز کردن نوت پد و نوشتن تک تک حروف با آن یا استفاده از نرم افزار های جانبی که با کلیک روی هر دکمه در نرم افزار همان دکمه سبز می شود و تاییدیه سلامت کیبورد را می دهد.

تست تاچ پد و دکمه های تاچ پد نیز با همین نرم افزار ها امکان پذیر است. برای آشنایی بیشتر با نرم افزار ها و دانلود آن ها می توانید پست تست صفحه کلید و تاچ پد لپ تاپ را در مجله تخصصی دوباره کالا مطالعه کنید.

5. تست رم،گرافیک و پردازنده لپ تاپ استوک

تست سخت افزار های اصلی لپ تاپ استوک که شامل سه قسمت رم، گرافیک و پردازنده مرکزی می باشد با فشار آوردن روی سیستم مثل انجام بازی های سنگین، اجرای چندین بازی به صورت همزمان و… صورت می گیرد. تا در زمان اجرا این برنامه ها عملکرد لپ تاپ، کارکرد فن ها، سرعت لپ تاپ و … مورد بررسی قرار بگیرد.

روش راحت تری برای تست این سه قسمت از لپ تاپ استوک وجود دارد، می توانید به جای اجرای بازی و نرم افزار های دیگر، از یک نرم افزار جانبی تست گرافیک و پردازنده استفاده کنید که لپ تاپ را به صورت کامل تحت فشار قرار می دهد و آما دقیقی از دما، سرعت و … برای شما می آورد. برای آشنایی با این نرم افزار و آموزش آن به پست تست پردازنده لپ تاپ استوک در مجله تخصصی دوباره کالا مراجعه کنید.


سوالات متداول (لپ تاپ استوک چیست)

با وجود 5500 کلمه ای که بالاتر در مورد لپ تاپ استوک خواندید، باز هم شاید جواب سوال خود را نگرفته باشید! ما در ادامه به پرتکرار ترین سوالات کاربران طی 3 سال گذشته در مورد لپ تاپ استوک چیست پاسخ داده ایم.

لپتاپ استوک برای چه کسانی مناسب است؟

لپ تاپ استوک برای کسانی که در کنار قیمت پایین، عملکرد و قدرت بالایی می خواهند از طرفی به وزن و ظاهر لپ تاپ برای آن ها اهمیتی ندارد، مناسب است.
لپ تاپ استوک در دسته بندی کاربری های متفاوتی وارد بازار ایران می شود و همه مدل نیاز کاربر را برطرف می کند. در نتیجه برای هر کاربر با هر نیازی که دارد قطعا یک لپ تاپ استوک مناسب پیدا خواهد شد.

منظور از لپ تاپ استوک اروپایی، آمریکایی و وارداتی چیست؟

لپ تاپ استوک اروپایی، لپ تاپ استوک آمریکایی یا لپ تاپ استوک وارداتی همه اسم های دیگر لپ تاپ استوک هستند.

اما این اسم گذاری اروپایی، آمریکایی یا وارداتی از کجا آمده است؟

با توجه به اینکه لپ تاپ های استوک در ابتدا برای کاربران اروپایی و امریکایی با کیفیت بالا قطعات، ساخته شده است و بعد از آن وارد ایران شده اند. با این نام ها نیز شناخته می شوند.

قطعات استوک و لپ تاپ استوک بخریم یا نه؟

خرید لپ تاپ استوک با خرید قطات استوک متفاوت است! برای هر قطعه با توجه به سبک کار و ماهیت آن پیشنهاد برای خرید متفاوت است. ما با توجه به تخصص خود در لپ تاپ، پیشنهاد خرید لپ تاپ ستوک را از فروشگاه های معتبر می دهیم. و در یک پست جداگانه در مورد خرید قطعات استوک مثل ssd, hdd. gpu و … در مجله تخصصی لپ تاپ دوباره کالا صحبت کرده ایم.

نظرات در مورد لپ تاپ استوک

کاربران و مشتریان زیادی با سلیقه، عقاید و اهداف مختلفی اقدام به خرید لپ تاپ استوک می کنند. نظرات در مورد لپ تاپ استوک بسیار متفاوت است و از هر محصول به محصول دیگر نیز خریداران لپ تاپ استوک دیدگاه های متفاوتی را ثب کرده اند. شما می توانید با مراجعه به صفحه لیست قیمت لپ تاپ استوک فروشگاه دوباره کالا با ورود به صفحه اختصاصی هر محصول نظرات و پرسش کاربران دوباره کالا را در مورد لپ تاپ استوک بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا