بررسی لپتاپ ها (برند و مدل)

مقایسه لپ تاپ لمسی با لپ تاپ غیر لمسی

لپ تاپ لمسی بهتر یا لپ تاپ معمولی؟

تفاوت لپ تاپ لمسی و لپ تاپ غیر لمسی

در هنگام خرید لپ تاپ استوک یا خرید لپ تاپ توجه به مشخصات لپ تاپ شامل پردازنده، گرافیک، رم و هارد بسیار مهم است اما با گذشت زمان و همه گیر شدن صفحه نمایش های لمسی از طرفی هماهنگی کامل صفحه نمایش لمسی با ویندوز 10، انتخاب یک لپ تاپ لمسی یا لپ تاپ معمولی نیز جزو مشخصات انتخلبی قبل از خرید در نظر گرفته می شود.

معمولا لپ تاپ های لمسی در سه مدل مختلفِ لپ تاپ لمسی، لپ تاپ هیبریدی و سرفیس وجود دارد. برای مشاهده لیست قیمت و خرید لپ تاپ استوک لمسی در فروشگاه دوباره کالا کلیک کنید.

مانند همه ویژگی ها و مشخصات لپ تاپ، صفحه نمایش لمسی نیز دارای مزایا و معایب خاص خود است، با دوباره کالا همراه باشید تا بررسی کاملی از لپ تاپ لمسی داشته باشیم.

عملکرد صفحه لمسی در لپ تاپ ها

دو نوع رایج از صفحه نمایش لمسی در لپ تاپ ها وجود دارد. نوع مقاومتی و نوع خازنی

• صفحه نمایش مقاومتی برای لپ تاپ لمسی

صفحه لمسی مقاومتی از دو لایه مجزا ساخته شده اند. این دو لایه با جریان الکترونیکی از هم جدا هستند. این مدل صفحه نمایش برای کار نیاز به فشار کاربر دارد. وقتی شما یک قسمت از صفحه نمایش را لمس می کنید در واقع این دو لایه به هم وصل می شوند و با تغییر جریان الکترونیکی، دستور به نرم افزار در حال اجرا صادر می شود.

نمایشگرهای لمسی مقاومتی قادر به تشخیص چندین انگشت به صورت همزمان نیستند، زیرا نرم افزار فقط می تواند یک نقطه تماس را تشخیص دهد.

•صفحه نمایش خازنی برای لپ تاپ لمسی

صفحه نمایش لمسی خازنی تنها از یک لایه تشکیل شده است که حکم مختصات را دارد و وقتی با بدن انسان تماس پیدا می کند باعث تغییر جریان بار الکتریکی می شود. برخلاف صفحه نمایش مقاومتی، صفحه نمایش خازنی قابلیت تشخیص چندین انگشت به صورت همزمان را دارد. به همین منظور امکان بزرگ نمایی و کوچک نمایی نیز فراهم می شود.

مزایا لپ تاپ لمسی

ناوبری مستقیم و سریعتر

ویژگی اصلی و بسیار مهم در لپ تاپ لمسی (صفحه نمایش لمسی)، سهولت استفاده و ناوبری راحت تر است. صفحه نمایش لمسی که با انگشت شما کار می کند در مقایسه با تاچ پد لپ تاپ یا موس، سرعت و سهولت استفاده بسیار بالا صفحه نمایش لمسی را می رساند.

به جز سهولت در استفاده، زمانی که تاچ پد یا کیبورد لپ تاپ شما خراب شده باشد. بدون نیاز به خرید وسایل جانبی می توانید از صفحه نمایش لمسی به جای تاچ پد و کیبورد بهره ببرید.

مناسب برای طراحی و یادداشت

مدل های خاصی از لپ تاپ لمسی (مثل سرفیس) وجود دارد که دارای قلم می باشد. استفاده از قلم برای یادداشت برداری و طراحی بسیار مناسب است و همان حس استفاده از مداد را به شما خواهد داد.

نمایشگر با کیفیت و رنگ بندی عالی

لپ تاپ های لمسی دارای صفحه نمایش هایی با روشنایی بالا، دقت رنگ بیشتر و کیفیت تصویر بالاتر در مقایسه با لپ تاپ های استاندارد (لپ تاپ غیر لمسی) هستند.

صفحه نمایش های لمسی براق هستند، نور بیشتر، دقت رنگ بالاتر و کیفیت تصویر (وضوح بالاتر) بیشتری دارند. به همین خاطر بسیاری از کاربران که اغلب با رنگ کار می کنند لپ تاپ های لمسی را به لپ تاپ غیر لمسی ترجیح می دهند.

البته استفاده از نماشگرهایی با کیفیت بالا برای دوستان گیمر نیز توصیه می شود، اگر قصد خرید لپ تاپ استوک گیمینگ را دارید به پست مشخصات لپ تاپ مخصوص بازی مراجعه کنید و با ویژگی های لپ تاپ گیمینگ بیشتر آشنا شوید.

هماهنگی کامل با ویندوز 10

در گذشته به علت نبود سیستم عامل مناسب برای لپ تاپ های لمسی، خبری از انواع لپ تاپ لمسی و تقاضا برای خرید آن وجو نداشت. اما با ویندوز 10 و تطبیق کامل آن با لمس به همراه حضور شرکت های تولید کننده لپ تاپ در ساخت لپ تاپ لمسی و در نتیجه احساس نیاز در برخی کاربران، بازار لپ تاپ لمسی ایجاد و فعال شد.

معایب لپ تاپ لمسی

کاهش عمر باتری

لپ تاپ های لمسی علاوه بر داشتن صفحه نمایش با کیفیت و وضوح تصویر بالا که انرژی بیشتری استفاده می کنند، برای انجام وظایف خود به سخت افزار های بیشتری نیاز دارند که باعث کوتاه شدن طول عمر باتری می شوند. اگر قصد خرید لپ تاپ لمسی را دارید، شارژ خود را همیشه همراه داشته باشید.

گران تر است

ویژگی صفحه نمایش لمسی یکی از مشخصات اضافه شده به لپ تاپ معمولی است، که قطعا باعث افزایش قیمت لپ تاپ لمسی می شود. علاوه بر این صفحه نمایش های لمسی وضوح بالاتری دارند در نتیجه باعث افزایش قیمت بیشتر نیز می شود.

افزایش وزن لپ تاپ

در بالا هم توضیح دادیم که صفحه نمایش لمسی یک ویژگی اضافه شده به لپ تاپ عادی است در نتیجه باعث افزایش وزن نسبت به لپ تاپ عادی خواهد شد. بنابراین لپ تاپ لمسی از لپ تاپ غیر لمسی سنگین تر است. البته این تفاوت وزن برحسب گرم می باشد! اما در لپ تاپ های امروزی گرم هم تاثیر بسیاری دارد.

کاهش زاویه دید در محیط باز

لپ تاپ لمسی برای استفاده در نور کم بسیار ایده آل است، اما با توجه به براق بودن صفحه نمایش که برای حساسیت بیشتر به لمس امری ضروری است، استفاده از آن ها را در نور مستقیم دشوار می کند. (لکه و اثر انگشت بیشتری نیز بر می دارد)

جدول مزایا و معایب لپ تاپ لمسی

معایب لپتاپ لمسی مزایا لپتاپ لمسی
کاهش عمر باتری سهولت در استفاده و ناوبری
 گران تر هستند مناسب برای طراحی و یادداشت
وزن بالاتری دارند صفحه نمایش با کیفیت و دقت رنگ بالا
استفاده سخت در محیط های باز

لپ تاپ لمسی بهتر یا غیر لمسی

بسیاری از کاربرانی که از لپ تاپ لمسی استفاده می کنند، اشاره می کنند که ویژگی صفحه نمایش لمسی باعث سهولت در استفاده از لپ تاپ شده است. (استفاده از یک یا چند انگشت بسیار راحت تر از تاچ پد است)

مدل های مختلف لپ تاپ لمسی برای کارهای خاصی مثل یادداشت برداری، طراحی های خلاقانه و … مورد استفاده قرار می گیرد. لپ تاپ های لمسی، دارای صفحه نمایش با دقت رنگ بالا، روشنایی فوق العاده هستند که برای کاربرانی که با رنگ کار می کنند بسیار توصیه می شود.

با گفتن این مزایا، همانطور که بالاتر و در جدول نیز گفته شد، لپ تاپ های لمسی سنگین تر، گران تر و با طول عمر باتری کمتر از لپ تاپ غیر لمسی (عادی) هستند. وقتی مزایا و معایب لپ تاپ لمسی برای شما گفته شده است ابتدا باید نیاز های خود را شناسایی کنید و بعد از آن تصمیم بگیرید که لپ تاپ لمسی برای شما بهتر است یا لپ تاپ غیر لمسی.

اگر دانش آموزی خلاق یا طراح هستید، شاید لپ تاپ لمسی برای شما بهتر باشد زیرا انجام یادداشت برداری و کارهای هنری را سریع تر و راحت تر انجام می دهد. با این حال اگر فکر می کنید که یک لپ تاپ عادی (غیر لمسی) نیاز های شما را برطرف می کند، خرید استاندارد اشکالی ندارد!

قطعا نیاز هر کاربر متفاوت است، امکان دارد صفحه نمایش لمسی برای یک کاربر ضروری باشد و برای یک کاربر دیگر مورد استفاده قرار نگیرد، پس در نهایت این نیاز شما است که مشخص می کند لپ تاپ لمسی بهتر است یا لپ تاپ غیر لمسی.

لپ تاپ لمسی بخریم یا غیر لمسی؟

با توجه به نکات گفته شده در این مقاله و بررسی مزایا و معایب لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی به این نتیجه رسیدیم که ابتدا نیاز خود را از خرید لپ تاپ پیدا کنید و اگر نیاز به صفحه نمایش تاچ، دقت رنگ بالا، کیفیت تصویر بالا و … داشتید. اقدام به خرید لپ تاپ لمسی بکنید.

انواع لپ تاپ لمسی

لپ تاپ های لمسی را بهتر است در سه دسته بندی مختلف قرار دهیم تا راحت تر و بهتر مورد بررسی قرار بگیرند.

برای آشنایی بیشتر با انواع لپ تاپ لمسی و مزایا و معایب هر یک از آن ها به صورت تخصصی، پست مقایسه لپتاپ صفحه لمسی، لپ تاپ هیبریدی و سرفیس را در مجله دوباره کالا بخوانید.

منبع
thewiredshopper

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا