سخت افزار لپ تاپ

بهترین حافظه جانبی برای لپ تاپ یا کامپیوتر کدام است؟

بررسی انواع حافظه های جانبی (ثانویه) (HDD, SSD, Hybrid, eMMC) معروف به هارد! که برای ذخیره دائمی اطلاعات استفاده می شود.

برای ذخیره سازی اطلاعات در لپ تاپ و کامپیوتر شما نیاز به حافظه دارید که به صورت کلی به دو دسته بندی حافظه اصلی (حافظه موقت) و حافظه جانبی (حافظه دائم) تقسیم می شوند. در این مقاله قصد داریم تا به صورت تخصصی در مورد انواع حافظه جانبی (حافظه ذخیره سازی اطلاعات به صورت دائم) در لپ تاپ و کامپیوتر صحبت کنیم.

قبل از شروع بحث در مورد انواع حافظه های جانبی لپ تاپ بهتر است تا درک نسبی از حافظه های اصلی داشته باشید. حافظه اصلی، حافظه‌ای است که در سیستم، اطلاعات را از حافظه جانبی می گیرد و به پردازنده می رساند. به عبارتی رابط بین پردازنده و حافظه جانبی است. حافظه های اصلی که شامل (ram , rom) می شوند، سرعت بالاتر، حجم کمتر و قیمت بیشتری نسبت به حافظه جانبی دارند.

انواع حافظه های جانبی لپ تاپ و کامپیوتر

هنگام خرید یک لپ تاپ جدید، (لپ تاپ استوک یا نو) قابلیت ذخیره اطلاعات (حافظه جانبی معروف به هارد!) لپ تاپ از مهمترین عوامل تصمیم گیری شما در خرید است. انتخاب یکی از انواع حافظه جانبی برای ذخیره سازی اطلاعات شما به بودجه و کارایی شما از آن بستگی دارد.
از حافظه جانبی برای نگهداری و ذخیره سازی دائمی و طولانی مدت اطلاعات استفاده می شود. (برخلاف حافظه اصلی) این حافظه یا درون لپ تاپ قرار دارد (اینترنال) یا خارج از آن است که می توان به رم ، فلش و هارد اکسترنال اشاره کرد.

بررسی انواع حافظه جانبی لپ تاپ (HDD, SSD, Hybrid, eMMC)

در این مقاله، می توانید با تفاوت های اصلی بین چهار نوع حافظه جانبی که در لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد، آشنا شوید.

  • حافظه هارد دیسک (HDD)
  • حافظه حالت جامد (SSD)
  • حافظه هیبریدی (HHDD / SSHD)
  • حافظه تراشه ای (eMMC)

در این مقاله همچنین جدولی از فضاهای مورد نیاز برای ذخیره سازی اطلاعات نرم افزار های محبوب موجود است.

حافظه جانبی هارد یا HDD

Hard Disk Drive Storage (HDD)

هارد یا HDD از اولین حافظه های جانبی ذخیره اطلاعات در لپ تاپ ها بوده اند. که حتی در زمان حال هم (سال 2021) در اکثر لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. قدمت HDD ها و تنها بودن آن ها برای مدت زیادی باعث شده است تا به صورت کلی حافظه جانبی لپ تاپ توسط کاربران هارد نامیده شود. هارد ها وسایل مکانیکی مبتنی بر دیسک های مغناطیسی چرخان و هد خواندن هستند.

حافظه ذخیره سازی هارد یا HDD - دوباره کالا

در عصر جدید لپ تاپ ها با پردازنده های قدرتمند و حافظه سریع سیستم (RAM)، هارد دیسک ها (HDD) نقطه ضعف عملکرد کلی لپ تاپ می باشند. چون پردازنده برای فعالیت خود اطلاعات را از رم می گیرد و رم لپ تاپ اطلاعات خود را از هارد دریافت می کند و زمانی که هارد سرعت لازم را نداشته باشد پردازنده باید منظر رسیدن اطلاعات باشد تا کار خود را انجام دهد و این انتظار باعث افت عملکرد لپ تاپ می شود.
هارد در مقایسه با حافظه های جانبی دیگر (SSD, HHDD / SSHD, eMMC) سرعت کمتری در راه اندزی سیستم، اجرای دستور کپی/ پیست، بارگذاری پرونده ها و … دارد. تنها مزیت و جنبه مثبت هارد دیسک ها قیمت بسیار ارزان آن ها است که برای آرشیو اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.

هارد دیسک ها (HDD) در دو نوع مختلف بر اساس سرعت چرخش دیسک های مغناطیسی با 5400 یا 7200 دور بر دقیقه دسته بندی می شود. هارد های 7200 سرعت بیشتری نسبت به 5400 دارند اما عملکرد کلی لپ تاپ و سیستم ها را تغییر نمی دهند! اندازه حافظه کَش در هارد ها که معمولا 8 یا 16 مگ می باشد تاثیر گذارترین علت ضعف این مدل حافظه جانبی در سرعت می باشد.

هارد های لپ تاپ از نوع 2.5 اینچی هستند و از طریق رابط SATA III که سالها پیش جای SATA II را گرفت، به ماردبُرد لپ تاپ متصل می شوند.

از آنجا که HDD یک دستگاه مکانیکی می باشد و قرار است در لپ تاپ ها که حمل و نقل بالایی دارند استفاده شود پس تولید کنندگان لپ تاپ مجبور هستند برای جلوگیری از خراب یا پاک شدن اطلاعات شما (در اثر جا ب جایی و ضربه)، از فنآوری های پیشرفته برای محافظت از HDD استفاده کنند.

ظرفیت مورد استفاده هارد در لپ تاپ ها می تواند بسیار متنوع باشد و از 32 گیگ تا 2 ترابایت مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت های محبوب 500 گیگ و 1 ترابایت (1000 گیگ) می باشد.

حافظه جانبی SSD

Solid State Drive (SSD) Storage

ذخیره سازی اطلاعات مبتنی بر SSD، فناوری جدیدتری نسبت به حافظه جانبی HDD است. SSD ها بخش متحرک (مکانیکی) ندارند، زیرا داده ها و اطلاعات در ماژول های مبتنی بر حافظه Flash ذخیره می شوند. عملکرد و سرعت مدل های مختلف SSD متفاوت است اما همه مدل های موجود در بازار به طور قابل توجهی سریع تر از HDD حتی با دور 7200 می باشد. برای آشنایی با انوع ssd می توانید پست انواع ssd را در مجله تخصصی دوباره کالا بخوانید.

برای مقایسه سرعت SSD در برابر HDD می توانید پست مقایسه SSD با HDD را مطالعه کنید. تا درک درستی از این اختلاف فاحش داشته باشید.

از مزایا SDD در برابر HDD علاوه بر سرعت بیشتر میتوانیم به عملکرد کاملاً بی صدا، مصرف کمتر انرژی و شانس بیشتر برای حفاظت از اطلاعات اشاره کرد. (همه ی این موارد به دلیل مکانیکی نبودن SSD ها اتفاق می افتد). البته نکته قابل ذکر و جالب این است که در صورتی که شما فایلی را از ssd ها پاک کنید با توجه به اینکه این فایل از روی یک تراشه پاک شده است قابلیت بازیابی کمتری نسبت به hdd دارد که فایل شما از روی دیسک مغناطیسی پاک شده است.

انواع حافظه های جانبی SSD به دو نوع تقسیم می شوند:

این تقسیم بندی بر اساس درگاه ارتباطی (رابط ذخیره سازی) آن ها با لپ تاپ است.

  • ssd ها با رابط ذخیره سازی sata (ساتا) = ssd 2.5 ,ssd msata, ssd m.2 sata
  • ssd ها با رابط ذخیره سازی جدید nvme ا = ssd m.2 nvme

ssd هایی که از رابط nvme استفاده می کنند نسبت به ssd sata سرعت بیشتری دارند. اگر چه این اختلاف سرعت در امور روزمره به چشم نمی خورد اما در کارهای سنگین مثل ویرایش یک فیلم بزرگ این اختلاف سرعت به چشم می آید.

انواع حافظه SSD در دو دسته بندی SATA و NVME

در تصویر بالا دقت کنید که تفاوت M.2 SATA با M.2 NVME در تعداد شاخه های اتصال آن ها به اسلات بر روی مادربُرد می باشد. و توجه داشته باشید که هیچ یک از این SSD ها را نمی تولنید به جای یک دیگر در لپ تاپ استفاده کنید.

همه لپ تاپ های موجود در بازار درگاه 2.5 اینیچی را دارند و شما می توانید با تعویض SSD SATA 2.5 به جای HDD از این مدل حافظه جانبی با سرعت بیشتر برای ذخیر سازی اطلاعات خود استفاده کنید اما درگاه M.2 فقط در بعضی از لپ تاپ ها موجود می باشد.

در حال حاضر در بیشتر لپ تاپ های متوسط و رده بالا لپ تاپ دارای درگاه 2.5 اینیچی و SSD M.2 به صورت همزمان می باشد. که شما می توانید ویندوز و نرم افزار های ضروری خود را بر روی SSD M.2 نصب کنید و از سرعت آن لذت ببرید و برای ذخیره سازی اطلاعات و آرشیو بندی از HDD استفاده کنید.

تنها نکته منفی برای حافظه جانبی SSD قیمت آن ها می باشد که بخاطر همین موضوع، ظرفیت استفاده آن ها برای کاربران معمولی بین 128 تا 512 گیگ به صرفه است. در جدول زیر تفاوت قیمت به ازای هر گیگ مشاهده می کنید.که هر گیگ HDD هزارتومان و هر گیگ SSD 2.5 سه هزار و پانصد تومان است.

قیمت به ازای هر گیگ 500GB 5,400rpm Samsung HDD: 1T/GB 480GB Kingston V300: 3.5T/GB

قیمت ها بر اساس سایت دوباره کالا در تیر ماه 1400 نوشته شده است.

حافظه جانبی هیبریدی (هارد ترکیبی) HHDD یا SSHD

Hybrid Hard Drive / Solid State Drive Storage (HHDD or SSHD)

حافظه های هیبریدی با عنوان های HHDD یا SSHD شناخته می شوند. ساختار حافظه های هارد ترکیبی به این گونه است که دارای تمام قسمت هایی هستند که می توانید در یک HDD کلاسیک پیدا کنید و در بالای آنها یک ماژول SSD نیز وجود دارد. حافظه جانبی هیبریدی به اندازه HDD و SDD های خالص مورد استقبال قرار نگرفته اند.

حافطه جانبی هارد ترکیبی با SSD - هیبریدی - دوباره کالا

مقایسه عملکرد HHDD / SSHD با HDD ،SSD و eMMC کار سختی است، زیرا انواع حافظه جانبی هارد ترکیبی بر اساس الگوریتم هایی که دارند و با توجه به طرز کار شما با لپ تاپ و پرونده هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می دهید مخصوصا آن هایی که برای راه اندازی سیستم مورد نیاز است برای بارگیری سریعتر در SSD ذخیره می کند و دسترسی بقیه داده ها در HDD خواهد بود. داده هایی که در HDD حافظه جانبی هیبریدی حضور دارند تفاوتی با HDD های عادی نخواهند داشت. دقت کنید که شما کنترلی بر قسمت SSD در حافظه های هیبریدی ندارید.

حافظه جانبی هارد ترکیبی توسط درگاه 2.5 اینچی ساتا به مادربُزد لپ تاپ تا کامپیوتر شما متصل می شود.

ظرفیت های متداول حافظه های جانبی هیبریدی برای استفاده در لپ تاپ 500 گیگ تا 1 ترابایت هارد به همراه 8، 16 یا 32 گیگابایت حافظه SSD می باشد.

حافظه جانبی eMMC

Embedded Multimedia Card (eMMC) Storage

eMMC نسبت به SSD کندتر اما مقرون به صرفه تر می باشند. eMMC معمولاً در تلفنهای هوشمند و سایر دستگاههای الکترونیکی مصرفی یافت می شود، اما در لپ تاپ ها نیز استفاده می شود. در استفاده روزمره، عملکرد ذخیره سازی eMMC چیزی بین سرعت HDD و SSD است.

حافظه جانبی در تراشه EMMC متصل به مادربرد - دوباره کالا

eMMC مورد استفاده در لپ تاپ ها 32، 64 و به ندرت 128 گیگ است. در نتیجه با توجه به حجم کم آن ها یک اسلات برای حافظه جانبی (SD یا microSD) در نظر می گیرند یا از فضای ذخیره سازی ابری استفاده می کنند.

eMMC ها مانند SSD، کم مصرف، بی صدا و محیط امن تری برای حفظ اطلاعات شما هستند (به نسبت HDD). دقت کنید که eMMC ها اکثر اوقات به صورت تراشه متصل به مادربُرد  مورد استفاده قرار می گیرند و شما قادر به تغییر آن ها نیستید.

کدام یک از انواع حافظه جانبی را انتخاب کنیم؟

با توجه به توضیحات بالا و شرایط حاکم بر بازار ایران حافظه های جانبی هیبریدی و تراشه های eMMC بسیار کم مصرف هستند. اما در مقابل حافظه های HDD و SSD بسیار پرطرفدار هستند.

پیشنهاد دوباره کالا برای حافظه جانبی لپ تاپ این است که دارای 2 اسلات حافظه جانبی باشد : یک مورد برای SSD و دیگری برای HDD

اما اگر لپ تاپ شما اسلات SSD  را ندارد شما برای ارتقا سرعت لپ تاپ خود 2 راه دارید :

  1. لپ تاپ شما دارای DVD RIWTER است. پس می توانید DVD R را خارج کنید و هارد خود را به وسیله داک مخصوص به جای آن قرار دهید و در اسلات 2.5 اینچی لپ تاپ از یک SSD بهره ببرید.
  2. ولی اگر لپ تاپ شما DVD R ندارد. شما می توانید با خرید ماژول تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال، هارد خود را خارجی استفاده کنید و در اسلات 2.5 اینچی لپ تاپ از یک SSD بهره ببرید.

چقدر فضای ذخیره سازی نیاز دارید؟

فضای ذخیره سازی مورد نیاز شما وابستگی زیادی به استفاده شما از لپ تاپ دارد اما برای یک برآورد کلی در اینجا لیستی از فضای ذخیره سازی مورد نیاز سیستم عامل ویندوز، برخی از نرم افزار ها و بازی های محبوب آورده شده است.

پیشنهاد دوباره کالا استفاده از 128 یا 256 گیگ حافظه SSD (برای ویندوز و نرم افزار های اصلی) به همراه 500 تا 1000 گیگ HDD (برای آرشیو اطلاعات) است.

Windows OS and Programs GB*
Windows 10 64-bit 11.00
Microsoft Office 365 Personal 1.80
Chrome Web Browser 0.40
Chrome’s Temporary Internet Files (After 1 Month of Web Surfing) 0.70
VLC Media Player 0.10
Adobe Photoshop CS6 1.00
Adobe Acrobat Reader 0.15
Paint.net Photo Editor 0.05
Skype for Desktop 0.05
Avast Security Software (with Virus Definitions Downloaded) 0.80
League of Legends Game 4.30
Minecraft Game (without Additional Mods and Texture Packs) 0.15
Counter Strike: Global Offensive Game 10.50
Skyrim Game 5.50
Battlefield 4 Game 42.00
Call of Duty: Advanced Warfare Game 49.00

* مقادیر جدول تقریبی است.

باید به خاطر داشته باشید که برخی از ویژگی های ویندوز مانند Windows Update و System Restore و همچنین درایورهای سخت افزار شما به فضای بیشتری نیاز دارند.

امیدوارم با انواع حافظه های جانبی لپ تاپ و کامپیوتر که وظیفه ذخیره سازی دائم اطلاعات را برای ما دارند به صورت کامل آشنا شده باشید.

ممنون از وقتی که برای مطالعه این پست گذاشتید.

منبع
laptoping

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا