سخت افزار لپ تاپ

gpu چست؟ تفاوت gpu با کارت گرافیک چیست؟

پردازنده گرافیکی (GPU) چه کاربردی دارد؟ و تفاوت آن با cpu

فرق GPU با کارت گرافیک چیست؟

بررسی مشخصات و اطلاعات لپ تاپ یا کامپیوتر شما می تواند بسیار گیچ کننده باشد. مشخصات لپ تاپ شامل پردازنده، رم، گرافیک آنبورد، گرافیک مجزا، حافظه های جانبی و … می تواند هر شخص تازه واردی را سردرگم کند.

یکی از سوالات متداول این است که: gpu چیست؟ و آیا gpu با کارت گرافیک یکسان است؟ معمولا هر دو عبارت gpu و کارت حافظه مجزا را در مشخصات لپ تاپ ها مشاهده می کنید.

در حالی که این موضوع برای کاربران دوباره کالا بسیار گیج کننده بوده است اما توضیح تفاوت gpu با کارت حافظه مجزا بسیار راحت است. چون این ها دو مشخصه و سخت افزار جدا هستند.

تفاوت GPU و کارت گرافیک

اگر می خواهید تفاوت gpu با کارت گرافیک را بدانید، در اینجا یک تعریف ساده و کاربردی از مقایسه و تفاوت این دو برای شما آورده ایم.

خوب دقت کنید : gpu از نظر فنی بخشی از کارت گرافیک است. اما همه ی آن نیست و مفهوم کارت گرافیک را ندارد. و از طرفی gpu بخش اصلی کارت گرافیک است. (برای همین به جای هم استفاده می شوند)

قسمت گیچ کننده آنجاست که بسیاری از فروشندگان (بی سواد) و بسیاری از کاربران و خریداران عادی gpu و کارت گرافیک را به جای هم استفاده می کنند. برای همین خیلی ها تعجب می کنند که این دو مورد با هم متفاوت هستند.

برای درک دقیق تر فرق این دو، بیایید ابتدا ببینیم GPU چیست.

GPU چیست؟

به صورت کلی این سوال شامل سوال های gpu لپ تاپ چیست؟ gpu در سیستم چیست؟ gpu کامپیوتر چیست؟ نیز  می شود.
اصطلاح و کلمه gpu توسط شرکت انویدیا که یکی از بزرگ ترین سازنده های کارت گرافیک است رواج پیدا کرد.

gpu مخفف چیست؟

GPU مخفف عبارت Graphics Processing Unit است. GPU مهم ترین بخش هر کارت گرافیک است و وظیفه پردازش و ارائه گرافیک را بر عهده دارد. توجه کنید که gpu را با  CPU (پردازنده مرکزی) اشتباه نگیرید.

در واقع GPU برای کارت گرافیک مشابه CPU برای مادربرد لپ تاپ شما است. با این تفاوت که GPU فقط و فقط پردازش گرافیکی انجام می دهد اما CPU یک پردازنده عمومی است.

پردازنده های GPU در کارت گرافیک لپ تاپ یا کامپیوتر شما راه های مختلفی را برای پردازش در نظر می گیرند تا تصاویر و اشیاء را در چشم انسان راحت تر و بهتر نشان دهند. هر چه بیشتر هزینه کنید و کارت گرافیک شما GPU بهتری داشته باشد این تصاویر واقعی تر و بهتر نشان داده خواهد شد.

انواع GPU

دو نوع GPU وجود دارد :

GPU های آنبورد که با نام های مجتمع و یکپارچه نیز شناخته می شوند. که در واقع با کمک CPU (پردازنده) لپ تاپ یا کامپیوتر شما ساخته شده اند در واقع GPU مجتمع حافظه مادربرد را با پردازنده به اشتراک می گذارد تا تصاویر را پردازش کند. GPU های آنبورد معمولا کوچکتر و ارزان تر هستند

GPU در کارت گرافیک مجزا که از حافظه خود کارت گرافیک استفاده می کند و پردازش گرافیکی و تصاویر شما بسیار بهتر صورت می گیرد. در نتیجه قیمت بیشتری نیز دارند.

کارت گرافیک چیست؟

حالا ما می دانیم که GPU بخشی از کارت گرافیک است. حالا سوال اینجاست که کارت گرافیک چیست؟ و چه کاری انجام می دهد؟

خب، یک کارت گرافیک مسئول ترجمه داده هایی است که از پردازنده (CPU) لپ تاپ یا کامیپوتر شما برای آن ارسال می شود. کارت گرافیک داده ها را تبدیل به پیکسل های مختلف در صفحه نمایش شما می کند. پس هر چه صفحه نمایش شما با کیفیت تر باشد (پیکسل های بیشتری داشته باشد) نیاز به پردازش بیشتر گرافیکی داریم.

برای فهمیدن مشخصات کارت گرافیک لپ تاپ یا کامپیوتر خود شامل حافظه کارت گرافیک و مدل GPU  می توانید با توجه به ویندوز خود به پست های تشخیص مشخصات کارت گرافیک ویندوز 7 و تشخیص مشخصات کارت گرافیک ویندوز 10 مراجعه کنید.

gpu چه کاری انجام می دهد؟

خب برای درک بهتر عملکرد کارت گرافیک در لپ تاپ شما برای ایجاد پیکسل ها بر روی صفحه نمایش این فرآیند را به 4 مرحله تقسیم کردیم.

  1. کارت گرافیک باید به مادربرد لپتاپ شما متصل باشد تا داده ها و برق مورد نیاز برای پردازش را بگیرد.
  2. gpu داده های دریافتی را رمزگشایی می کند و به ما می گوید که قرار است چه چیزهایی را بر روی صفحه نمایش نشان دهیم.
  3. در این جا به یک حافظه نیاز داریم (هملن حافظه مجزا کارت گرافیک = gddr) تا داده هایی که پردازش شده است و قرار است به پیکسل تبدیل شود در آن جا نگهداریم.
  4. و در آخر به یک صفحه نمایش نیاز داریم تا داده های ذخیره شده در GDDR را در آن مشاهده کنیم.

به همین راحتی کارت گرافیک با پردازنده اختصاصی خود (GPU) و حافظه مجزا خود (GDDR)، داده هایی دریافتی را تبدیل به تصویر و پیکسل می کند.

gpu در کارت گرافیک چیست

مهم ترین قسمت کارت گرافیک، که کار پردازش داده های دریافتی از پردازنده مرکزی (cpu) را به عهده دارد. تا لپ تاپ یا کامپیوتر شما بتواند تصاویر و گرافیک را در صفحه نمایش شما ایجاد کنند.

تفاوت GPU با CPU چیست؟

خب حالا که با GPU و نحوه عملکرد آن آشنا شدید باید بدانید که این پردازنده گرافیکی داده ها را از CPU دریافت می کند. سوالی که ایجاد می شود کدام یک از پردازنده ها مهم تر هستند؟ شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت این پردازنده ها به پست مقایسه GPU با CPU در مجله دوباره کالا مراجعه کنید.

مقایسه پردازنده گرافیکی (GPU) با پردازنده مرکزی (CPU)

در حالی که پردازنده گرافیکی (GPU) در کارت گرافیک شما یا به صورت آنبورد در حال پردازش گرافیک (تصاویر) است. پردازنده اصلی (CPU) تمام وظایف و دستورالعمل ها را برای تمام قسمت های مختلف لپ تاپ یا کامپیوتر شما ایجاد می کند.

پردازنده اصلی (CPU) رایانه شما، مغز سیستم شما است.

جدول زیر مقایسه کاملی است از cpu در مقابل gpu

GPU – پردازنده گرافیکی CPU – پردازنده مرکزی
حکم چشم را برای انسان دارد حکم مغز را برای انسان دارد
چندین هسته چند هسته
قدرت عملکرد بسیار بالا قدرت عملکرد پایین
قابلیت پردازش موازی قابلیت پردازش پشت سر هم
می توانید تعداد زیادی عملیات را در یک زمان انجام دهد می توانید یک تعداد عملیات محدود را در یک زمان انجام دهد

محبوب ترین مارک های GPU کدامند؟

اگر مدتی است که در حال تحقیق برای خرید لپ تاپ یا کامپیوتر هستید، حتما اسم دو برند Nvidia و AMD را شنیده اید. دفتر مرکزی هر دو شرکت در کالیفرنیا است. Nvidia شرکت بزرگ تری است، اما هر دو برند مشاغلی میلیارد دلاری هستند.

کاربران و متخصصان دنیای گرافیک در مورد اینکه کدام شرکت کارت گرافیک (GPU) های بهتری تولید می کند، نظر های متفاوتی دارند.

معرفی کارت گرافیک انویدیا

در واقع هر دو شزکت Nvidia و AMD قطعه GPU را تولید می کنند. آن ها کل کارت گرافیک را نمی سازند. بلکه GPU را به شرکت هایی مثل ASUS می دهند سپس ایسوس با تکمیل کارت گرافیک مثل حافظه و … آن را برای اتصال به مادربرد لپ تاپ تکمیل می کنند.

شرکت Nvidia دو سری متفاوت GeForce  و QUADRO را می سازد. گرافیک های جیفورس برای بازی و لپ تاپ های گیمینگ بهینه سازی شده اند و در طرف مقابل گرافیک QUADRO برای کارهای گرافیکی و مهندسی بهینه سازی شده است. در حال حاضر Nvidia GeForce RTX 3080 محبوب ترین GPU بین گیمر ها است.

معرفی کارت گرافیک AMD

همانطور که پردازنده های مرکزی AMD نسخه های ارزان تر اینتل (INTEL) هستند. در پردازنده های گرافیکی هم AMD نسخه ارزان تر انویدیا (NVIDIA) است

AMD دارای GPU های بسیار متفاوتی با کاربری متفاوت است. شرکت AMD دو سری گرافیک با نام های Radeon  و Fire pro تولید میکند. گرافیک های Radeon بیشتر برای بازی بهینه شده اند و گرافیک های firepro برای کارهای مهندسی بهینه سازی شده اند.

تفاوت Nvidia با AMD

تفاوت اصلی و مهم در کیفیت و قدرت GPU ها است. شرکت Nvidia گرافیک هایی با قدرت و کیفیت بالا تولید می کند که قیمت بالاتری هم دارند و فقط کسانی که دنبال بهترین عملکرد هستند به سراغ خرید آن ها می روند. اما در طرف مقابل شرکت AMD برای کسانی که بودجه کمتری دارند و نیاز به گرافیک های قوی ندارد مناسب تر است.

مقایسه دقیق و کامل این دو برند سازنده gpu یک مقاله جدا در مجله دوباره کالا است برای بررسی و مقایسه تخصصی nvidia با amd کلیک کنید. اما به صورت کلی مردم و متخصصان بیشتر تمایل دارد که گرافیک های nvidia را خریداری کنند چون شرکت برتر در این زمینه ساخت GPU است.

نتیجه گیری نهایی : مقایسه gpu با کارت گرافیک

خب تفاوت gpu و کارت گرافیک بسیار مشخص است. در واقع gpu قسمتی از کارت گرافیک است که در دو مدل آنبورد و مجزا حضور دارد. gpu توسط دو شرکت amd و nvidia تولید می شود.

ولی اکثر مردم این تفاوت جزئی بین gpu و کارت گرافیک را نمی دانند و از این اصطلاحات به جای هم استفاده می کنند. که در واقع خلیی هم اهمیتی ندارد چون gpu اصلی ترین قسمت یک کارت گرافیک است.

امیدوارم بحث gpu چست و تفاوت آن با کارت گرافیک برای شما روشن شده باشد. اگر سوالی دارید در قسمت کامنت ها پاسخگو شما عزیزان هستیم. اگر به دنبال اطلاعات برای خرید لپ تاپ و خرید لپ تاپ استوک هستید پست مقایسه برند های لپ تاپ را در مجله تخصصی دوباره کالا از دست ندهید.

 

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا