آموزش ویندوز

دلایل عدم شناسایی بلوتوث در ویندوز 10 و روش های حل آن

مشکل بلوتوث در ویندوز 10 یکی از مشکلات متداول است که کاربران ویندوز با آن مواجه می شوند.

بلوتوث به شما امکان جا به جایی فایل ها را بدون نیاز به اینترنت بین دستگاه های مختلف را می دهد اما همیشه مطمئن ترین راه برای استفاده در بین دستگاه های بی سیم مانند لپ تاپ یا موبایل نیست. شاید بارها شده که بخواهید دستگاه بلوتوثی خود مانند موس، کیبورد، هدفون ، گوشی، دسته پلی استیشن و … را با بلوتوث به ویندوز متصل کنید اما با مشکل مواجه بشید. در این صورت چه اقدامی باید انجام دهید؟

چرا بلوتوث ویندوز 10 کار نمی کند؟

به دلایل مختلف ممکن است بلوتوث ویندوز 10 لپ تاپ یا کامپیوتر شما کار نکند. این دلایل می توانند خیلی ساده برطرف شوند و یا اینکه برای حل آن ها نیاز به انجام تنظیمات خاصی داشته باشید.

در این مقاله چندین راهکار مختلف را برای رفع مشکل عدم شناسایی بلوتوث در ویندوز 10 را به شما آموزش می دهم.امیدوارم یکی از این راه ها مشکل شما را برطرف کند.

با من در این نوشته از مجله تکنولوژی دوباره کالا همراه باشید.

دلایل عدم شناسایی بلوتوث در ویندوز 10

  1. بلوتوث شما در ویندوز 10 خاموش است.
  2. درایور بلوتوث در ویندوز شما نصب نیست.
  3. لپ تاپ یا کامپیوتر شما ماژول بلوتوث را ندارد.
  4. دستگاهی که میخواهید از طریق بلوتوث به ویندوز متصل کنید خراب است یا شارژ ندارد.
  5. و ….

آیا درایور بلوتوث ویندوز 10 من نصب است؟

قبل از اینکه راه حل ها را دنبال کنید ابتدا بررسی کنید که درایور بلوتوث در ویندوز 10 نصب شده است یا خیر.

برای این کار بر روی ” آیکون ویندوز در گوشه سمت چپ پایین” راست کلیک کنید و گزینه  device manager را انتخاب نمایید. این کار را میتوانید با راست کلیک بر روی آیکون my computer نیز انجام دهید.

حل مشکل بلوتوث در ویندوز 10

 

اگر دستگاه بلوتوث بر روی ویندوز شما شناسایی شده باشد . در زیر مجموعه آیکون Bluetooth نمایش داده می شود. برای مثال در عکس یک Bluetooth radio در بلوتوث ظاهر شده است. که مشخص می کند درایور بلوتوث در ویندوز شما نصب است.
اگر آیکون بلوتوث را در لیست مشاهده نکردید. در انتهای همان پنجره از قسمت Other Devices بررسی کنید. زمانی که آن را پیدا کردید بر روی آیکون آن راست کلیک نمایید و سپس گزینه Update Driver را انتخاب کنید تا نسخه جدید درایور بلتوث را بررسی کند.

در غیر اینصورت، درایور بلوتوث در ویندوز 10 شما نصب نیست.

حل مشکل بلوتوث در ویندوز 10

در ادامه مطلب به شما نحوه نصب درایور ویندوز 10 و آپدیت آن را آموزش خواهم داد.

نصب درایور بلوتوث ویندوز 10

ویندوز 10 به طور اتوماتیک درایورهای مربوط به اتصال دیگر دستگاه ها (مانند موس و کیبورد های بلوتوثی) را در ویندوز نصب می کند. اما فقط زمانی که این درایورها از طریق windows update در دسترس باشند این کار را انجام می دهد. در اکثر موارد ازین طریق دستگاه های بلوتوثی (خصوصا موس و کیبورد) باید درست کار کند.

اگر ویندوز نتواند درایورهای مربوط به دستگاه بلوتوثی شما را پیدا کند. بلوتوث ویندوز شما کار نمی کند.

اگر با این مشکل مواجه شدید. “سایت شرکت سازنده دستگاه جانبی ” که قصد اتصال آن به ویندوز را دارید چک کنید تا ببینید برای آن درایوری وجودد دارد یا خیر. اگر وجود داشت آن  را دانلود و نصب کنید. با اینکار مشکل برطرف می شود.

همچنین باید درایورهای مربوط به بلوتوث لپ تاپ یا کامپیوترتان را هم چک کنید. اگر درایور های ماژول بلوتوث شما به طور اتومات نصب نشده باشد. بلوتوث در ویندوز کار نمی کند.

به سایت سازنده لپ تاپ یا کامپیوترتان سر بزنید.(برای کامپیوتر مدل مادربرد را چک کنید و برای لپ تاپ مدل لپ تاپ) و درایور بلوتوث مربوط به سیستمتان را دانلود و نصب کنید.

اگر خودتان آخرین نسخه درایور بلوتوث را از سایت شرکت سازنده مادربورد دانلود کرده اید بر روی گزینه Browse My Computer for Driver Software  کلیک کنید و در پنجره ی جدید که باز می شود آدرس فایلی که دانلود کرده اید را با استفاده از دکمه Browse بدهید. و در ادامه next را کلیک کنید

در هر صورت پس از نصب درایورهای جدید به صورت دستی یا اتومات توسط ویندوز ، لپ تاپ یا کامپیوترتان را روشن خاموش نمایید (Reset)

بروز رسانی درایور بلوتوث ویندوز 10

ممکن است با آپدیت کردن ویندوز ، نیاز داشته باشید تا درایورهای بلوتوث ویندوزیتان را آپدیت کنید. ویندوز به طور خودکار تمامی آپدیت ها را انجام خواهد داد. اما برای اطمینان همانطور که در بالا اشاره کردم. به سایت سازنده لپ تاپ یا مادربرود کامپیوترتان بروید و آخرین نسخه از درایور بلوتوث را دانلود و نصب کنید.

 

آپدیت درایور بلوتوث ویندوز 10

 

اگر تمایل دارید که به طور اتوماتیک آخرین نسخه های درایور را جستجو و نصب کند گزینه Search Automatically for Updated Driver Software را انتخاب کنید.

 

آپدیت درایور بلوتوث ویندوز 10

 

اگر گزینه Search Automatically for Updated Driver Software را انتخاب کردید و ویندوز به شما پیغام already have the best driver for your device را نشان داد، آخرین نسخه درایور بلوتوث بر روی دستگاه شما نصب است.

 

روش های حل مشکل بلوتوث در ویندوز 10

اگرچه شاید بعضی از این مراحل ساده و بدیهی به نظر برسند، اما اکثر مشکلات بلوتوث در ویندوز را برطرف خواهند کرد.

1 – بررسی کنید که بلوتوث ویندوز 10 فعال باشد

در اولین گام مطمئن شوید که بلوتوث در ویندوز شما فعال است. دقت کنید که علامت بلوتوث در نوار پایینی ویندوز (taskbar) به این معنی نیست که بلوتوث حتما فعال است.

برای بررسی این موضوع بر روی آیکون نوتیف ویندوز در “گوشه پایین سمت راست صفحه نمایش” کلیک کنید. اگر آیکون بلوتوث را نمی بینید، بر روی گزینه Expand کلیک کنید. اگر آیکون بلوتوث خاکستری بود به این معناست که بلوتوث ویندوز شما غیرفعال است. برای فعال سازی بلوتوث بر روی آن کلیک کنید تا رنگ آن تغییر کند. (پیش فرض آبی)

 

 

مسیر دیگر فعال سازی بلوتوث و آوردن آیکون بلوتوث در ویندوز 10 با رفتن به قسمت Settings  و از بخش Devices  گزینه Bluetooth and Other Devices را  از نوار سمت چپ انتخاب کنید. بر روی دکمه کشویی Bluetooth کلیک کنید تا از حالت off به on تغییر کند.

2 – بلوتوث را مجدد راه اندازی کنید و فعال کنید

اگر بلوتوث ویندوز شما فعال است اما کار نمی کند. یکبار آن را غیر فعال و مجدد فعال کنید. این کار ممکن است برخی مشکلات را که شما از آن ها اطلاعی ندارید را برطرف کند.

 

برای انجام این کار بر روی “آیکون نوتیف در نوار پایین ویندوز” کلیک کنید. اگر آیکون بلوتوث را نمی بینید بر روی گزینه ی Expand کلیک کنید. بر روی باکس Bluetooth کلیک کنید تا غیر فعال شود. بعد از اینکه به حالت خاکستری تغییر کرد. مجدد بر روی آن کلیک کنید تا فعال شود. زمانی که رنگ دکمه Bluetooth به آبی تغیر پیدا کرد بلوتوث شما فعال شده و میتوانید استفاده کنید.

3 – شارژ دستگاه بلوتوثی خود را چک کنید.

ممکن است شارژ هدفون، پلیر و یا هر دستگاه بلوتوثی که میخواهید به ویندوز متصل کنید تمام شده باشد و از آن بی خبر باشید.

بنابراین قبل از اینکه ادامه روش ها را بررسی کنید یکبار شارژ آن را چک کنید و مطمئن شوید که به میزان کافی شارژ دارد.

4 – یکبار لپ تاپ یا کامپیوترتان را روشن و خاموش کنید.

این راه گاهی اوقات آسان ترین راه برای حل مشکلات مربوط به ویندوز است. اگر این راه را امتحان نکردید. یکبار لپ تاپ یا کامپیوترتان را ریست کنید. با اینکار شما تمامی برنامه های ویندوز را مجدد راه اندازی میکند و این کار باعث تمیز شدن حافظه موقت ویندوز شما می شود. این راه معجزه نمی کند اما برخی از مشکلات موقت نرم افزاری و سخت افزاری ویندوز را برطرف میکند بنابراین آن را یکبار امتحان کنید.

 

 

5 – فاصله دستگاه ها و تداخلات احتمالی را بررسی کنید.

یک لحظه فاصله بین دستگاهی را که قصد دارید با بلوتوث به کامپیوتر یا لپ تاپتان متصل کنید اندازه بگیرید. هر چه فاصله بیش تر باشد. سیگنال ضعیف تر است.

دستگاه را نزدیک کامپیوترتان ببرید و تاثیر آن را چک کنید. اگر درست نشد. مکان آن را تغییر دهید و مجدد چک کنید. برای بررسی قدرت سیگنال بلوتوث میتوانید از نرم افزار استفاده کنید.

دستگاه های بلوتوثی از طریق امواج رادیویی و به صورت بی سیم باهم ارتباط برقرار می کنند. همانند شبکه وای فای، اختلال در این بین ممکن است بر اتصال دو دستگاه با بلوتوث تاثیر بگذارد. سایر دستگاه هایی که از سیگنال هایی رادیویی استفاده می کنند ، دیواره فیزیکی بین دو دستگاه و یا دستگاه هایی مانند مایکرویو ممکن است اتصال بین دو دستگاه را مسدود کنند. وجود چنین مواردی را در محیط بررسی کنید.

اگر مشکل همچنان پابرجاست. با من همراه باشید.

6- اتصال را یکبار قطع کنید و مجدد وصل کنید

گاهی اوقات قطع اتصال دستگاه متصل به لپ تاپ یا کامپیوتر و وصل مجدد آن مشکل را حل می کند. برای انجام این کار، به تنظیمات بلوتوث ویندوز بروید. برای رفتن به تنظیمات بلوتوث اگر آیکون بلوتوث در گوشه پایین سمت راست نوار ویندوز فعال است.

بر روی آن راست کلیک کنیدذ و گزینه open setting را بزنید.

 

اگر آیکون بلوتوث را نمی بینید بر روی “آیکون ویندوز در گوشه پایین سمت چپ” راست کلیک کنید و گزینه setting  را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده گزینه device را انتخاب نمایید. و در نهایت از قسمت  Bluetooth and Other Devices به تنظیمات بلوتوث در ویندوز دسترسی دارید.

دستگاه های بلوتوثی متصل به ویندوز در این قسمت نمایش داده می شود. دستگاه مورد نظرتان را انتخاب نمایید و با کلیک بر روی آن و انتخاب دکمه Remove Device  و با کلیک بر روی گزینه Yes آن را غیرفعال کنید. در نهایت یکبار سیستم خود را خاموش روشن کنید. این کار باعث قطع اتصال آن دستگاه از ویندوز شما می شود.

 

عدم شناسایی بلوتوث در ویندوز 10

 

بعد از اینکه سیستم شما مجدد روشن شد، دوباره به قسمت تنظیمات بلوتوث بروید و بر روی گزینه Add Bluetooth or Other Device کلیک کنید. پنجره ای با عنوان Add a Device  برای شما باز می شود. در این پنجره بر روی گزینه Bluetooth کلیک کنید. منتظر بمانید تا ویندوز دستگاه بلوتوثی شما را شناسایی کنید. بعد از شناسایی دستگاه بر روی آن کلیک کنید. در بعضی موارد ممکن است برای اتصال به پین کد خاصی نیاز داشته باشید ام در اکثر مواقع بدون نیاز به پین دستگاه شما به ویندوز متصل می شود.

 

چگونه مشکل بلوتوث ویندوز 10 را حل کنیم؟

 

7 – استفاده از عیب یاب ویندوز 10

اگر همه ی مراحل بالا را طی کردید اما موس ، کیبورد ، هدفون و یا هر دستگاه بلوتوثی شما به سیستم یا کامپیوترتان متصل نشد. میتوانید در آخرین گام از عیب یاب ویندوز 10 استفاده کنید تا مشکلات بلوتوث ویندوز شما را پیدا و برطرف کند.

این ابزار بلوتوث و تنظیمات شما را قدم به قدم چک می کند تا مشکلات احتمالی را شناسایی کند.

اگر مشکل را شناسایی کند به شما اطلاع می دهد، یا از شما می پرسد که میخواهید آن را برطرف کنید یا خیر؟! و یا اینکه شما را برای حل مشکل ایجاد شده راهنمایی می کند.

برای استفاده از عیب یاب ویندوز 10 بر روی “آیکون ویندوز در گوشه پایین سمت چپ” راست کلیک کنید و setting را انتخاب نمایید. از پنجره باز شده این مسیر را دنبال کنی

Update and Security < Troubleshoot <   Bluetooth

با کلیک بر روی گزینه Run the Troubleshooter ویندوز به طور اتوماتیک شروع به عیب یابی مشکلات بلوتوثی ویندوز شما می کند. در صورتی که مشکل را شناسایی کند شما را  برای برطرف کردن آن راهنمایی می کند.

حل مشکل بلوتوث ویندوز 10

 

در صورتیکه تمامی روش های بالا مشکل بلوتوث ویندوز 10 شما را حل نکرد. به احتمال زیاد مشکل از دستگاه شما باشد. از فروشنده لپ تاپ یا کامپیوتر بخواهید شما را راهنمایی کند و یا دستگاه بلوتوثی خود را به تعمیرکار نشان دهید.

ممنون از همراهی شما با مجله دوباره کالا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا