بررسی لپتاپ ها (برند و مدل)

تفاوت سرفیس معمولی با سرفیس بیزینس + جدول

سرفیس عادی (Consumer) بخریم یا سرفیس مخصوص کار (Business)؟

شرکت مایکروسافت با تولید لپ تاپ های Microsoft Surface Pro 6 و Surface Laptop 2 در اکتبر 2018، سری “Surface for Business” (سرفیس های تجاری – بیزینسی) را در مجموعه تولیدی خود ایجاد کرد. این موضوع به منزله حق انتخاب بیشتر برای کاربران بود. سرفیس معمولی با Windows 10 Home و سرفیس بیزینسی با Windows 10 Pro روانه بازار شد.

تفاوت های اصلی بین مدل معمولی و تجاری (کاری) لپ تاپ های سرفیس در چیست؟ کدام یک از این نسخه ها برای شما مناسب تر است؟ برای آشنایی بیشتر با سرفیس ها، طریقه نام گذاری آن ها و …. می توانید پست سرفیس چیست؟ را در مجله تخصصی لپ تاپ دوباره کالا بخوانید.

تفاوت سخت افزار Microsoft Surface for Business با Microsoft Surface Consumer

سخت افزار لپ تاپ های سرفیس در هر مدلی که باشد از آخرین نسخه موجود در بازار استفاده می کند. و تفاوتی بین نسخه معمولی و بیزینسی در اکثر آن ها وجود ندارد.

با این حال در مدل های پیشرفته تر و جدیدتر که قابلیت ارتقا سخت افزار را نیز داشته باشند مثل Surface Book، مشخصات بهتر و قدرت بیشتری برای مدل بیزینسی (Surface Business) در نظر گرفته شده است.

مقایسه قیمت در مدل سرفیس معمولی (مخصوص مشتری) و سرفیس بیزینسی (مخصوص کار)

قیمت برای مدل های مختلف سرفیس متفاوت است، قیمت سرفیس مخصوص کار (Business) از مدل مخصوص مشتری (Consumer) بالا تر است. این قیمت بیشتر به دلیل حضور بعضی ویژگی های خاص که فقط در نسخه بیزینسی موجود است، می باشد.

به عنوان مثال لپ تاپ Surface Pro در نسخه مخصوص مشتری از 899 دلار شروع می شود اما در نسخه مخصوص کار از 999 دلار قیمت گذاری شده است و Surface Laptop نیز برای مدل عادی از 999 دلار و برای مدل بیزنسی از 1199 دلار قیمت گذاری شده است.

ویژگی های سرفیس مخصوص کار (Business) چیست؟

مزیت های جالب و هوشمندانه زیادی برای نسخه بیزنسی در نظر گرفته شده است که باعث بهره وری بیشتر و سهولت در انجام کار شده است. برخی از این برتری ها عبارتند از:

  1. قابلیت جابه جایی بیشتر
  2. افزایش امنیت لپ تاپ (برای ایمن نگهداشتن اطلاعات مهم و محرمانه)
  3. ارتباطات بیشتر (برای ایجاد رابطه در یک شرکت)
  4. برنامه های نصب شده بیشتر

ویژگی های کوچک و مفید دیگری نیز در نسخه Microsoft Surface برای کاربران تجاری (بیزنسی) وجود دارد که در مدل مصرف کنند عادی (مشتری) وجود ندارد، در اینجا به همین چهار مورد اصلی بسنده کردیم.

1. سرفیس برای بیزینس با ویندوز 10 پرو منتشر می شود

هر لپ تاپ Surface for Business با Windows 10 Pro عرضه می شود که دارای قابلیت های امنیتی پیشرفته، مدیریت سازمانی و ابزارهای بهره وری بیشتر می باشد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

ورود تنهایی به سیستم و کنترل بر روی دیگر سرفیس ها

دایرکتوری فعال Azure
مشتری MDM
AutoPilot ویندوز
ایجاد درجه بندی کارکنان

کنترل زمان و نحوه به روزرسانی سرفیس ها از طریق

به روزرسانی های معوق شده
Windows Update for Business

روشهای ساده تر برای پیکربندی برنامه های تجاری

Microsoft Store for Business • دسترسی اختصاص داده می شود
مشتری Hyper-V
دسکتاپ از راه دور

رمز گذاری بهتر و امنیت بالاتر سرفیس ها

BitLocker
BitLocker To Go

2. خریدار سرفیس بیزینس به Advanced Exchange دسترسی دارند

علاوه بر گارانتی سخت افزاری استاندارد که با همه دستگاه های Surface ارائه می شود، مشتریان تجاری (Business) به Advanced Exchange دسترسی خواهند داشت. Advanced Exchange یک خدمات گارانتی سرفیس بیزنسی است که قبل از ارسال لپ تاپ معیوب توسط مشتری، مایکروسافت لپ تاپ جدید و نو را بدون هیچ هزینه اضافی ارسال می کند.

در مدل های عادی سرفیس (Consumer) که Advanced Exchange وجود ندارد، مشتری باید ابتدا لپ تاپ خراب خود را ارسال کند و بعد از آن مایکروسافت، سرفیس جدید را ارسال می کند. چیزی حدود 5 تا 8 روز زمان می برد.(بر اساس کشور متفاوت است)

می دونم الان که کاربر و خریدار ایرانی هستی این 5 تا 8 روز برات عجیبه و میگی Advanced Exchange که خدمات خاصی نیست! اما باید بگم توقع آمریکایی جماعت بالاست و این موضوع یک خدمت عالی محسوب میشه.

اما در Advanced Exchange شما ابتدا لپ تاپ جدید را تحویل می گیرید و بعد از آن لپ تاپ معیوب را برای مایکروسافت ارسال می کنید. رسیدن لپ تاپ جدید 3 تا 5 روز زمان می برد.

3. سرفیس بیزنسی دارای Office 365 for Business

برنامه کاربردی و مهم آفیس 365 در سرفیس های مخصوص کار

سرفیس های مخصوص کار (Surface for Business) با نرم افزار جانبی آفیس 365 همراه می باشد. آفیس 365 به معنی لایسنس 365 روزه (یک ساله) می باشد. آفیس 365 با آفیس آنلاین متفاوت است. در واقع office 365 نرم افزاری است که بر پایه سیستم عامل شما به همراه کلود کار می کند.

با استفاده از office 365 گردش کار، همکاری محیط و در نتیجه کارایی شرکت شما بیشتر خواهد شد. مدل های مختلفی از آفیس 365 برای بیزنس وجود دارد که می توانید با توجه به نیاز خود از آن ها استفاده کنید.

برخی از مزایا Office 365 برای سرفیس Surface for Business

  • دسترسی مطمئن و امن به برنامه ها و فایل ها از راه دور
  • توانایی مقیاس بندی و رشد کار
  • در طوفان های فکری و جلسات بزرگ، همکاری راحت تری را ایجاد می کند
  • کاهش هزینه های نرم افزاری در طول زمان
  • بهبود امنیت داده ها و فایل ها
  • ایمیل مخصوص آفیس 365

تفاوت های کلیدی Surface for Business و محصولات consumer

تفاوت بین سرفیس عادی مصرف کننده و سرفیس بیزینسی

1. Windows 10 Home در مقابل Windows 10 Pro

ویندوز 10 پرو در مقابل ویندوز 10 هوم

به طور استاندارد سرفیس های معمولی (کاربری) با Windows 10 Home عرضه می شوند و سرفیس های بیزینسی با ویندوز Windows 10 Pro عرضه می شوند. سرفیس های تجاری دارای قابلیت های اضافی، امنیتی و مدیریتی پیشرفته ای می باشند مثل AutoPilot

2. ضمانت Advanced Exchange در سرفیس مخصوص کار

این سرویس ضمانت تعویض کالا، فقط برای سرفیس مخصوص کار (Surface for Business) فعال است که قبل از اینکه شما سرفیس معیوب را برای مایکروسافت ارسال کنید، یک لپ تاپ جایگزین به دست شما خواهد رسید. تا کارهای شما منتظر سرفیس جدید نماند.

3. AMD در مقابل intel

پردازنده های مرکزی (cpu) سرفیس های عادی (consumer) می تواند اینتل یا ای ام دی باشد اما مایکروسافت برای پردازنده های سرفیس مخصوص کار (Business) از اینتل استفاده می کند.

به عنوان مثال تراشه AMD Ryzen که در Surface Laptop 3 برای مشتریان عادی در دسترس بود اما Surface for Business Laptop 3 از پردازنده Intel 10th Ice Lake بهره می برد.

4. تراشه فیزیکی TPM

تراشه ای فیزیکی که برای امنیت بیشتر داده ها مورد استفاه قرار می گیرد و فقط در نسخه های بیزنسی موجود است. مدل های عادی دارای تراشه TPM در سطح سیستم عامل هستند.

در حال حاضر فقط Surface for Business Laptop 3 و Pro 7 تراشه فیزیکی TPM را دارند.

5. بسته بندی سرفیس عادی در مقابل بیزنس

قطعا بسته بندی برای محصولاتی که کاربر عادی دارد با محصولات مخصوص بیزینس متفاوت خواهد بود.

جعبه های سرفیس عادی جمع شده و دارای درپوش خلا هستند. اما سرفیس های مخصوص کار که سفارش صد ها یا هزارتایی از آن داده می شود به صورت گروهی و با وسایلی که بازیافت زیادی دارند بسته بندی می شوند.

جدول تفاوت سرفیس معمولی با سرفیس بیزنس

 

سرفیس مخصوص کار بخریم یا سرفیس عادی؟

در کشور های خارجی جواب این سوال با توجه به هدف کاربر متفاوت است. اما در ایران با توجه به تحریم ها و شرایط بد اقصادی سال 1400 خیلی خیلی بعید است که شرکتی قصد خرید سرفیس بیزینسی را داشته باشد. و اگر کاربر عادی و مصرف کننده هستید بهتر است سرفیس عادی (consumer) را خریداری کنید.

با خرید سرفیس عادی علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها می توانید از ویندوز 10 پرو نیز بهره ببرید (ویندوز در ایران رایگان است!). الباقی ویژگی های سرفیس مخصوص کار در ایران قفل است (مثل گارانتی) یا برای یک کاربر تنها اهمیتی نخواهد داشت!

اگر قصد خرید لپ تاپ ها مایکروسافت سرفیس را دارید به دسته بندی لپ تاپ استوک سرفیس در فروشگاه دوباره کالا مراجعه کنید.

سرفیس بیزنس بهتر است یا سرفیس معمولی؟

هر کدام از این دو نسخه با توجه به کاربری که دارد بهینه سازی شده است. اگر شما یک کاربر تنها هستید قطعا پیشنهاد می شود تا سرفیس عادی را خریداری کنید و اگر صاحب شرکت بزرگی هستید که کارمندان شما نیاز به ارتباط و امنیت بالا دارند پیشنهاد می شود تا سرفیس مخصوص کار را برای آن ها آماده کنید.

 

منبع
protectedtrust

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا