رم لپ تاپسخت افزار لپ تاپ

تکنولوژی Dual Channel یا دو کاناله رم لپتاپ

قبل از هرچیز بدونید که این تکنولوژی با بحث ddr کاملا متفاوت است و هیچ ربطی به هم ندارن!!!

از این تکنولوژی در مادربرد هایی استفاده میشود که دارای 4 اسلت رم میباشند. و اگر دقت کرده باشید دوتا از اسلت ها به یک رنگ میباشد ، و اگر کمی بیشتر هم بدونیم این را هم باید بدانید که اگر بخواهیم ازدو رم استفاده کنیم بهتر است که به دو اسلاتی که رنگ های آن شبیه هم هستند استفاده کنیم و دلیل آن هم تکنولوژی ادرس دهی است که استفاده شده است و کمی سرعت این روش هم بیشتر است.

در حالت کلی و قبل از ظهور تکنولوژی dual channel ، حافظه های رم از طریق 1 مسیر 64 بیتی با پردازنده در ارتباط بودند . جمله قبلی به معنی اینه که در یک سیکل انتقال ، تنها 64 بیت منتقل میشد .

قبل از تکنولوژی dual channel یا دوکاناله ، 64 سیم مسی از ماژول های رم به سمت کنترل کننده حافظه میرفت که با D0 تا D63 مشخص می شدند .

Dual channel یا دو کاناله ، مسیرهای مسی ارتباط بین حافظه رم و کنترل کننده حافظه رو دو برابر میکنه . یعنی 128 تا  با این حساب مادربوردی که از تکنولوژی dual channel بهره می بره ، 128 مسیر مسی ( باس ) بین رم و کنترل کننده حافظه داره که از D0 تا D127 شماره گذاری شده . لازمه بگم که رم های موجود در کامپیوترها 64 بیتی هستند .

دوکاناله 128 بیت و تک کاناله 64 بیت است
سمت راست دوکاناله 128 بیت و سمت چپ تک کاناله 64 بیت است

یعنی در هر سیکل انتقال ، می تونن 64 بیت داده رو انتقال بدن . واسه اینکه مادربورد بتونه 128 بیت رو بین کنترل کننده حافظه و خود حافظه رم انتقال بده لازمه که از دو عدد حافظه رم یا ضریبی از عدد 2 مثلا 4 عدد رم روی اسلات رم استفاده بشه .

بهتره که این رم ها از یک مدل و یا با مشخصات کاملا یکسان باشند . مشخصاتی مثل سرعت کلاک پالس ، تایمینگ و همچنین ظرفیت حافظه ( مثلا جفتشون 2 گیگ یا 1 گیگ باشن ) . اصطلاحا میگن که رم ها با یکدیگر مچ (match) باشند. تا به بهترین شیوه رم های دوکاناله روی لپتاپ فعال باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا